Aşqarlar Kimyası İnstitutu YT Parkla əməkdaşlığı genişləndirəcək
Akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
İnstitutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev qonaqlara elmi tədqiqat müəssisəsinin yaranma tarixi, strukturu, əsas fəaliyyət istiqamətləri, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələri, son illərdə əldə olunan fundamental nəzəri və tətbiqi nailiyyətləri barədə məlumat verib. O, indiyədək ölkə iqtisadiyyatında tətbiq olunan və real iqtisadiyyata töhfə verəcək işlərdən bəhs edib.
Akademik V.Fərzəliyev bildirib ki, rəhbərlik etdiyi müəssisə AMEA YT Parkın rezidentlərinə də elmi-texniki dəstək göstərir. Onun sözlərinə görə, təmənnasız edilən bu işlər əsasən müxtəlif sürtkü materiallarının yaradılması, onların beynəlxalq standartlara uyğun sınaqlarının aparılması, ayrı-ayrı sürtkü materiallarının istehsal və istehlakını təmin edən normativ-texniki sənədlərin tərtib edilməsi istiqamətlərini əhatə edir. AMEA-nın Təcrübə Sənaye Zavodunun istehsal etdiyi sürtkü materiallarının tətbiqi ilə əlaqədar istehlakçı təşkilatlarda müəlliflik nəzarətinin həyata keçirilməsi, həmin məhsullara dair Azərbaycan, rus və ingilis dillərində reklam prospektlərinin hazırlanması və zavodun laboratoriyalarında müvafiq analizlərin aparılması üçün AKİ tərəfindən kadr hazırlığı aparılıb.
Alim bundan sonra da YT Park və onun rezidentlərinə elmi-texniki dəstəyin veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən YT Parkın direktoru, akademik Əli Abbasov AMEA-nın müxtəlif tətbiqyönlü elmi-tədqiqat müəssisələrinin, o cümlədən kimya institutlarının alimlərinin əldə etdikləri elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılmasının rəhbərlik etdiyi qurumun əsas vəzifələrindən olduğunu bildirib. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildiyini vurğulayıb.
Akademik Ə.Abbasov Aşqarlar Kimyası İnstitutuna gəlişinin əsas məqsədinin bu elmi müəssisəsinin texniki potensialı, YT Parkda tətbiqi mümkün olan real işləri ilə yerində tanış olmaq, iki qurum arasında perspektiv məsələləri müzakirə etmək olduğunu söyləyib.
O, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə intellektual biliyin, elmi-texnoloji innovasiyaların transferi məsələlərinin mövcud vəziyyəti və istiqamətlərinin müzakirəsinə həsr olunan onlayn konfransı xatırladıb. Bildirib ki, konfransda texnologiyaların transferinin milli iqtisadi strategiya ilə əlaqəsi, əqli mülkiyyətin milli tənzimləmə və qorunma bazası ilə əlaqəsi müzakirə edilib. Eyni zamanda, elmi tədqiqatların maliyyələşdirilmə strukturu, tədqiqat mərkəzi, universitet və sənaye əməkdaşlığı, dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən tədqiqat işlərinin qiymətləndirilməsi kimi vacib məsələlər diqqət mərkəzində olub. AMEA-nın bu istiqamətdə institutları və alimlərinin təcrübəsindən istifadə olunmasının vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə AMEA-nın tətbiqi institutları, o cümlədən Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə birgə innovasiyayönümlü layihələrin araşdırılması, onların iqtisadi səmərəliliyinin qiymətləndirilməsi, innovasiya xarakterli elmi nailiyyətlərin kommersiyaya yönəldilməsi, elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması istiqamətində işlərin görülməsinin məqsədəuyğunluğu qeyd edilib. Həmçinin əməkdaşlıq edilə biləcək konkret istiqamətlərə dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda qonaq institutun bəzi zərif üzvi sintez və analiz laboratoriyalarının cihaz və avadanlıqları ilə yaxından tanış olub.

Институт химии присадок расширяет сотрудничество с Парком ВТ
В Институте химии присадок имени академика Али Гулиева НАНА состоялась встреча с представителями Парка высоких технологий (Пакт ВТ) НАНА.
Директор института, академик Вагиф Фарзалиев рассказал гостям об истории, структуре, основных направлениях деятельности научного учреждения, подготовке высококвалифицированных кадров, международном сотрудничестве и фундаментальных теоретических и прикладных достижениях последних лет, а также о работах, которые были и могут быть применены в экономике страны.
Говоря о научно-технической поддержке, оказываемой руководимым им научным учреждением резидентам Парка ВТ, академик Вагиф Фарзалиев сообщил, что эти безвозмездные мероприятия охватывают, в основном, такие сферы, как создание различных смазочных материалов, проведение их испытаний в соответствии с международными стандартами, подготовку нормативно-технических документов, обеспечивающих производство и потребление отдельных смазочных материалов. Институтом химии присадок был осуществлен авторский контроль за применением произведенных в Опытно-промышленном заводе НАНА смазочных материалов, подготовлены рекламные брошюры по этой продукции на азербайджанском, русском и английском языках, а также подготовлены кадры для проведения соответствующих анализов в лабораториях завода.
Ученый отметил, что и в будущем Парку ВT и его резидентам будет оказываться необходимая научно-техническая поддержка.
Затем выступил директор Парка ВТ, академик Али Аббасов, который сообщил, что одной из основных задач парка является коммерциализация научных результатов, полученных учеными различных прикладных научно-исследовательских, в том числе химических институтов НАНА. Он подчеркнул, что под руководством президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева развитию данного направления уделяется особое внимание.
Академик Али Аббасов отметил, что основной целью его визита в Институт химии присадок является ознакомление с техническим потенциалом этого научного учреждения, реальными работами, которые можно применить в Парке ВТ, а также обсуждение возможностей для дальнейшего сотрудничества.
Он отметил, что на днях Управление внешних связей аппарата Президиума НАНА организовало онлайн-конференцию, посвященную обсуждению текущего положения дел в сфере трансфера интеллектуальных знаний и научно-технических инноваций. На мероприятии были рассмотрены такие вопросы, как связь трансфера технологий со стратегией национальной экономики и национальной базой регулирования и защиты интеллектуальной собственности, структура финансирования научных исследований, сотрудничество между исследовательскими центрами, университетами и промышленными предприятиями, оценка исследовательских работ, которые финансируются государством.
В ходе встречи также была отмечена целесообразность активной работы с прикладными институтами НАНА, в том числе и с Институтом химии присадок в сфере изучения инновационных проектов, оценки их экономической эффективности, коммерциализации и стимулирования инновационных научных достижений. Стороны обменялись мнениями о конкретных направлениях совместной деятельности.
В заключение гость ознакомился с приборами и оборудованием, которые составляют материально-техническую базу некоторых лабораторий института.