“Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan” monoqrafiyası işıq üzü görüb
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənlinin “Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan” monoqrafiyası “Elm və təhsil” nəşriyyatında çap olunub.
Müəssisənin “Sənətkarın elmi pasportu” seriyasından işıq üzü görən nəşrin elmi redaktoru və “Əbədi mogikan” adlı “Ön söz”ünün müəllifi AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəylidir.
Kitabın rəyçiləri Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının Çingiz Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, tanınmış aytmatovşünas alim, akademik Abdıldajan Akmataliyev və müəssisənin Türk xalqları ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri, professor Məmməd Əliyevdir. Məsul redaktorlar türk xalqları ədəbbiyyatının tədqiqatçıları, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Töhfə Talıbova və Maya Həsənlidir.
Monoqrafiyada dünya şöhrətli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatovun həyatı, bədii yaradıcılığı (hekayələri, povestləri, romanları, dramaturgiyası və poeziyası) tam şəkildə araşdırmaya cəlb edilib. Tədqiqat işində eyni zamanda Çingiz Aytmatovun yaradıcılığı kontekstində repressiya, dünya müharibəsi kimi mövzuların Azərbaycan-qırğız nəsrində inikası, yazıçının Azərbaycanla ədəbi-mədəni əlaqələri, əsərlərinin ölkəmizdə öyrənilməsi, tərcüməsi və nəşri məsələləri araşdırılıb.

Published the monograph "The Phenomenon of Chingiz Aitmatov and Azerbaijan"
The "Elm" publishing house published a monograph "The Phenomenon of Chingiz Aitmatov and Azerbaijan" by the academic secretary of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, PhD in Philology Mehman Hasanli.
The scientific editor of the book published in the series "Scientific passport of the master" and the author of the "Preface" under the title "Eternal Mohican" is the first vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli.
The book reviewers are the director of the Chingiz Aitmatov Institute of Language and Literature of the Kyrgyz Academy of Sciences, a well-known literary scholar, academician Abdyldazhan Akmataliev and the head of the Department of Literature of the Turkic Peoples of the Institute of Literature of ANAS, Professor Mamed Aliyev, the executive editors are researchers of the literature of the Turkic peoples, Ph.D. in philology Tohfa Talibov and Maya Hasanli.