2015-ci il Azərbaycanda “Elm ili” elan oluna bilər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illiyinin yüksək səviyyədə təşkili üzrə Tədbirlər Planı təsdiq edilib. Müvafiq qərar AMEA Rəyasət Heyətinin 20 noyabr tarixli iclasında qəbul olunub.
İclasda AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə 2015-ci ilin mart ayında AMEA-nın yaranmasının 70 illiyinin tamam olduğunu bildirərək irəli sürülən təşəbbüslər, həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı çıxış edib. A.Əlizadə Tədbirlər Planında nəzərdə tutulmuş məsələlərin həyata keçirilməsinin Azərbaycan elminin inkişafına, alimlərimizin elmə verdiyi töhfələrinin qiymətləndirilməsinə, o cümlədən sosial problemlərinin həllinə və s. məqsədlərə xidmət etdiyini qeyd edib.
AMEA-nın akademik-katibi və müxbir-üzvü, professor Rasim Əliquliyev Tədbirlər Planında əksini tapmış məsələlər haqqında məlumat verərək bu tədbirlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. 2015-ci ilin ölkədə “Elm ili” elan olunması və Bakının küçələrindən birinə “Elmlər Akademiyası” adının verilməsi üçün təşəbbüsün irəli sürüldüyünü bildirən R.Əliquliyev bununla bağlı ölkə rəhbərliyinə müraciət olunacağını söyləyib. “Yubileyə həsr olunan kitabın və “AMEA-nın prezidentləri” adlı kitabın nəşri, “AMEA-70” yubiley medalının hazırlanması, “Akademiya şəhərciyi”ndə Rəyasət Heyəti üçün binanın rekonstruksiyası da Tədbirlər Planına daxildir”. R.Əliquliyev AMEA əməkdaşları üçün müalicə-istirahət kompleksinin, regionlarda idman-sağlamlıq və istirahət mərkəzlərinin yaradılması, o cümlədən tibbi sığorta ilə təmin olunması, poliklinikanın açılmasının da mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən olduğunu bildirib.
AMEA-nın akademik-katibi AMEA-nın keçdiyi inkişaf yolunu, tarixini əks etdirən sənədli filmin çəkilməsi, paytaxt və regionlarda AMEA-nın nailiyyətlərini əks etdirən sərgilərin təşkilinin də nəzərdə tutulduğunu bildirib: “Bundan əlavə, AMEA haqqında Azərbaycan, rus və ingilis dillərində nəşrlər hazırlanacaq, o cümlədən elmi müəssisə və təşkilatlar, alim və tədqiqatçılar arasında elmi müsabiqələrin təşkili, müxtəlif nominasiyalar üzrə təltiflərin verilməsi (“İlin alimi”, “İlin ən yaxşı kitabı”, “Uğurlu tədqiqat” və s.) məsələlərinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır”.
Tədbirlər Planında həmçinin AMEA əməkdaşlarının “xüsusi dövlət qulluqçuları” kateqoriyasına aid edilməsi, məvaciblərinin orta aylıq əməkhaqqı səviyyəsinə qaldırılması, mənzil və iş şəraitlərinin yaxşılaşdırılması məsələləri də öz əksini tapıb. Həmçinin Kadr hazırlığı üzrə Dövlət Proqramının qəbul edilməsi, AMEA-nın nəzdində universitet (magistratura pilləsi də daxil olmaqla) və Gənc İstedadlar liseyinin yaradılması, innovasiya xarakterli elmi-tədqiqat işlərinin kommersiyalaşdırılması məqsədilə AMEA-nın texnoparkının yaradılması, “Alimlər şəhərciyi"nin salınması məsələləri də nəzərdə tutulub.
Yubiley tədbirlərinin yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə Təşkilat Komitəsi yaradıldı. 70 illiyin geniş miqyasda qeyd edilməsi üçün dövlət qarşısında vəsatət qaldırılmasına dair qərar qəbul olundu.

In Azerbaijan 2015 maybe declared by Year of science
The Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) put forward a number of the offers concerning activity of academy in the next years.
Acceptance of a state program on training within the plan of measures in connection with 70-year anniversary of ANAS in 2015, creation of university and lyceum of young talents is provided at ANAS, science and technology park construction for the purpose of commercialization of research works of innovative character, a bookmark of “The scientific town”, etc. he plan of measures was approved at meeting of Presidium of ANAS.
The president of ANAS,academician Akif Alizade noted that concerning solemn celebration of 70-year anniversary of academy will lift the petition before the state.He considers necessary the invitation to action of scientists and experts of foreign countries, organization of events at the state and international level.The Academic secretary of ANAS, corresponding member Rasim Aliguliyev told that to the leaders of the state addresses concerning the announcement of 2015 for Year of science and will be directed assignment of the name “Elmlar Akademiyasi” one of streets of Baku.Also the plan of measures includes the edition of the book devoted to anniversary, and books “Presidents of ANAS”, preparation of medal “ANAS-70” , reconstruction of the building of board in “The scientific town”, introduction of the health insurance for employees, the organization of policlinic, a medical and improving complex, fitness centers and the rest centers in regions.The task to prepare the documentary film devoted stories of Academy, and the organization of exhibitions in regions is also set.The task to prepare the documentary film devoted stories of Academy, and the organization of exhibitions in regions is also set.Besides, the plan of measures also included offers to refer employees of ANAS to the category “special civil servants”, about increase of salaries to level of an average salary, about improvement of living conditions and working conditions, the organization of motivational competitions, etc.