AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yeni direktoru kollektivə təqdim olunub
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Əməkdar mühəndis Vasif Bilal oğlu Abbasov AMEA “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru vəzifəsinə təyin edilib. AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) keçirilən tədbirdə Vasif Abbasov kollektivə təqdim olunub.
Tədbiri AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov açaraq V.Abbasovu kollektivə təqdim edib, onun şəxsi keyfiyyətləri, idarəçilik təcrübəsindən danışıb. O, Vasif Abbasovun öz zəngin idarəçilik təcrübəsi ilə YT Parkın fəaliyyətinin genişləndirilməsinə nail olacağına, bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə, qurumun inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Həmçinin, E.Məmmədov YT Parkın fəaliyyətinin AMEA üçün əsas prioritet istiqamətlərdən birini təşkil etdiyini vurğulayaraq, son zamanlar bu qurumda əhəmiyyətli işlərin icra olunduğunu bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Vasif Abbasov təyinatına görə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə minnətdarlığını bildirib, parka rəhbərlik edəcəyi dövrdə ona göstərilən etimadı doğruldacağını, qurumun fəaliyyətinin gücləndirilməsi üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini vurğulayıb. O, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının innovativ layihələri həyata keçirən bir qurum kimi dövlətin bu istiqamətdə siyasətinə dəstək verəcəyini, elmi nəticələrin tətbiqi əsasında rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalını və dünya bazarına çıxarılmasını əsas hədəf kimi qarşıya qoyan YT Parkda Azərbaycan iqtisadiyyatının davamlı inkişafını təmin etmək üçün bütün lazımi tədbirlərin görüləcəyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Yüksək Texnologiyalar Parkının sabiq direktoru, akademik Əli Abbasov AMEA prezidentinin innovasiya və elmin kommersiyalaşdırılması üzrə müşaviri vəzifəsinə təyin olunub.

Коллективу представлен новый директор Парка высоких технологий НАНА
Решением Президиума НАНА на должность директора ООО «Парк высоких технологий» НАНА назначен Заслуженный инженер Васиф Билал оглу Аббасов. Васиф Аббасов был представлен коллективу на мероприятии, проведенном в Парке высоких технологий (Парк ВТ) НАНА.
Мероприятие открыл начальник Управления делами НАНА, профессор Эльтон Мамедов, который представил коллективу В.Аббасова, рассказал о его личностных качествах и опыте управления. Он выразил уверенность, что Васиф Аббасов, имея богатый управленческий опыт, сможет расширить деятельность Парка ВТ, справится с этой задачей, внесет весомый вклад в развитие этой структуры, и пожелал ему успехов в деятельности.
Э.Мамедов также подчеркнул, что деятельность Парка ВТ является одним из основных приоритетов для НАНА, отметив, что в последнее время в этой структуре проделана важная работа.
Выступая на мероприятии, Васиф Аббасов выразил свою благодарность президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву за его назначение и подчеркнул, что он оправдает доверие, оказанное ему во время руководства парком, и приложит все усилия для дальнейшего укрепления деятельности Парка ВТ. Он отметил, что Парк высоких технологий НАНА, как структура, реализующая инновационные проекты, будет поддерживать государственную политику в этом направлении, и будут приняты все необходимые меры для обеспечения устойчивого развития экономики Азербайджана в Парке ВТ, целью которого является производство конкурентоспособной продукции на основе научных результатов.
Отметим, что бывший директор Парка высоких технологий, академик Али Аббасов назначен советником президента НАНА по вопросам инноваций и коммерциализации науки.