Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidentləri ilə görüş keçirilib
Tədbiri “AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru Vasif Abbasov açaraq bildirib ki, ölkə başçısının Sərəncamı ilə yaradılmış YT Park yarandığı dövrdən innovativ texnoloji yeniliklərin respublikamızda inkişaf etdirilməsi, cəmiyyətdə innovativ təşəbbüslərin artırılması və ən əsası elmin kommersiyalaşmasını həyata keçirməklə innovativ sahibkarlığın formalaşmasına dəstək verir.
YT Parkda rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı, ciddi elmi tədqiqatların aparılması, eləcə də innovativ layihələrin həyata keçirilməsinin əsas hədəflərdən olduğunu deyən V.Abbasov rezidentlərə vəzifə və öhdəliklərini xatırladaraq onlardan mütəmadi elmtutumlu və ixracyönümlü layihələrin gözlənildiyini diqqətə çatdırıb.
Direktor qurumun fəaliyyətinin akademiya üçün əsas prioritet istiqamətlərdən birini təşkil etdiyini vurğulayıb, parkın Azərbaycan alimlərinin elmi-tədqiqat işlərinin innovativ məhsullara çevrilməsi və kommersiyalaşdırılması sahəsində müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, YT Parkın əlverişli mühiti və rezidentlər üçün nəzərdə tutulmuş güzəşt və imtiyazlar məhsullarımızın rəqabət üstünlüyünü daha da artıraraq, sadəcə idxal əvəzedici deyil, həm də ixrac potensialı yüksək olan məhsullara çevrilməsinə gətirib çıxaracaq.
O, hər zaman rezidentlərin təkliflərini dinləməyə hazır olduğunu, mövcud və yarana biləcək problemlərin müvafiq həlli yollarını birgə müəyyən etməyin məqsədəuyğunluğunu bildirib.
Görüş zamanı Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti statusunu almış müəssisələrin nümayəndələri Vasif Abbasovu yeni vəzifəyə təyinatı münasibətilə təbrik ediblər.

Состоялась встреча с резидентами Парка высоких технологий
Открывая мероприятие, директор Парка высоких технологий НАНА Васиф Аббасов сказал, что Парк ВТ, созданный Распоряжением Президента, поддерживает формирование инновационного предпринимательства путем развития инновационных технологических новшеств в стране, увеличения инновационных инициатив в обществе и, что наиболее важно, коммерциализации науки.
Отметив, что производство конкурентоспособной продукции, проведение серьезных научных исследований, а также реализация инновационных проектов являются одними из основных задач Парка ВТ, В.Аббасов напомнил резидентам об их обязанностях и ответственности и отметил, что от них ждут регулярных наукоемких и экспортно-ориентированных проектов.
Директор подчеркнул, что деятельность учреждения является одним из основных приоритетов для академии, отметив, что парк имеет исключительное значение в области трансформации и коммерциализации исследовательских работ азербайджанских ученых в инновационные продукты. Он отметил, что благоприятная среда Парка ВТ, а также льготы и привилегии, предоставляемые резидентам, будут способствовать дальнейшему увеличению конкурентных преимуществ наших продуктов, делая их не только импортозамещающими, но и продуктами с высоким экспортным потенциалом.
Он сказал, что всегда готов выслушать предложения резидентов, и целесообразно совместно определить подходящие решения существующих и потенциальных проблем.