Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi Tədqiqat bazası işğaldan azad edildikdən sonra bərpa olunacaq
01.10.2020 16:56
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Ağdərə bölgəsində yerləşən Qarabağ Elmi Tədqiqat bazası 1950-ci ildən 1989-cu ilin iyul ayına qədər dünyada tanınmış nümunəvi elmi-tədqiqat bazası kimi fəaliyyət göstərib.
Bazanın əsas fəaliyyət istiqamətləri dənli-taxıl, paxlalı, yem, texniki, meyvə, giləmeyvə, üzüm və s. bitkilərin və kənd təsərrüfatı heyvanlarının genetik ehtiyatlarının toplanması, öyrənilməsi, seleksiyada səmərəli istifadə olunması, yeni bitki sortları və heyvan cinslərinin yaradılması, onların ilkin toxumçuluğunun və damazlıq işinin təşkili və yayılması olub.
Məlum olduğu kimi, 1989-ci ilin iyulunda erməni təcavüzkarları tərəfindən Qarabağ Elmi Tədqiqat bazası zəbt edilib, onun 1694 hektar torpaq sahəsi, yaşayış evləri, inzibati, təsərrüfat binaları, toxumtəmizləmə zavodu, anbarları, maldarlıq üçün ferma binaları, artezian quyuları, transformator stansiyaları, çoxlu miqdarda traktor, kombayn, avtomaşın və digər kənd təsərrüfatı maşınları, avadanlıqları, cins mal-qara sürüləri (200 baş iribuynuzlu cins heyvan, Azərbaycanın yerli camışları ilə Hindistanın “Murrah” camışları arasında alınmış hibridlər, 500 baş cins qoyun), meyvə, üzüm, subtropik bitkilərin genofond bağları (500 meyvə sortu), həmçinin başqa əmlakları zəbt edilərək mənimsənilib, tarimar edilib, respublika tabeliyində olan elmi-tədqiqat bazası keçmiş Mardakert rayon təşkilatlarının qərarı ilə qanunsuz olaraq meyvə-tərəvəzçilik sovxozuna çevrilib. Bazada toplanmış bitki genetik fondu, o cümlədən dənli bitkilərin dünya və yerli kolleksiya nümunələri, nadir, təkraredilməz cinslərarası, növlərarası və təbii hibridlər, çox qiymətli seleksiya materialları (200 mindən artıq) və rayonlaşdırılmış sortların elit və ilkin toxumçuluq materialları işğal altında qalıb, meşə zolaqları, park və bağlarda olan meyvə ağacları qırılıb yandırılıb, əvəzedilməz genetik fond olan subtropik bitkilər tamam məhv edilib.
Bu günlərdə Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Milli Ordumuz tərəfindən düşmənə verilən layiqli cavablar, aparılan uğurlu əməliyyatlar qələbəni yaxınlaşdırır. Əminik ki, bütün torpaqlarımız, o cümlədən də Qarabağ Elmi Tədqiqat bazası tam şəkildə işğaldan azad edilərək qısa müddətdə bərpa ediləcək, orada yenidən geniş həcmdə elmi-tədqiqat işləri aparılaraq ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinə real töhfələr veriləcək.

Карабахская научно-исследовательская база Института генетических ресурсов НАНА будет восстановлена после освобождения
01.10.2020 16:56
Карабахская научно-исследовательская база Института генетических ресурсов Национальной академии наук Азербайджана, расположенная в Агдере, с 1950 года по июль 1989 года функционировала как признанная в мире образцовая научно-исследовательская база.
Основными направлениями деятельности базы являлись сбор, изучение генетических ресурсов зерновых, бобовых, кормовых, технических, фруктовых, ягодных, винограда и др. растений и сельскохозяйственных животных, эффективное использование в селекции, создание новых сортов растений и пород животных, организация их первичного семеноводства и племенного дела.
Как известно, в июле 1989 года армянскими агрессорами была захвачена Карабахская научно-исследовательская база, ее земли площадью 1694 гектара, жилые дома, административные, хозяйственные здания, зерноочистительный завод, склады, здания фермы для животноводства, артезианские колодцы, трансформаторные станции, большое количество тракторов, комбайнов, автомашин и других сельскохозяйственных машин, оборудования, стадо крупного рогатого скота (200 голов рогатого скота, гибриды, выведенные от скрещивания местной породы крупного рогатого скота Азербайджана с индийской породой «Муррах», 500 голов овец), генофондные сады фруктовых, субтропических растений и винограда, (500 сортов садовых растений), а также другие объекты были захвачены, разграблены, также научно-исследовательская база, находящаяся в подчинении Республики, была незаконно преобразована по решению районных организаций Мардакертского района в плодоовощной совхоз. Генетический фонд растений, собранных на базе, в том числе образцы мировых и местных коллекций зерновых культур, редкие, непревзойденные породы, межвидовые и природные гибриды, очень ценные селекционные материалы (более 200 тыс.), элитный и первичный семенной материал районированных сортов остались под оккупацией, лесополосы, фруктовые деревья в парках и садах были истреблены и сожжены, невосполнимый генетический фонд субтропических растений был полностью уничтожен.
В эти дни под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наша национальная армия дает достойный ответ врагу, проводимые успешные операции приближают победу. Мы уверены, что все наши земли, в том числе и Карабахская научно-исследовательская база, будут полностью освобождены от оккупации и восстановлены в кратчайшие сроки, в широком объеме возобновиться научно-исследовательская работа, вносящая реальный вклад в продовольственную безопасность страны.