“Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası” tərtib olunub
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın çapının təmin edilməsi” haqqında 20 aprel 2011-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın nüsxələri AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığı ilə Aqrar Elmləri Bölməsi tərəfindən akademiyanın institutlarının kitabxanalarına təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Milli Atlas əhatəli elmi məlumatları ehtiva etməklə, ölkənin təbii şəraiti, əhalisi, iqtisadiyyatı, ekologiyası, tarixi, mədəniyyəti, elm və təhsili haqqında dolğun təsəvvür yaradır.
19 bölmə, 444 səhifə,1000-ə yaxın xəritə, diaqram, cədvəl, izahedici mətn və digər məlumatlardan ibarət olan atlasın məzmunu ölkəmizin bütün əsas iqtisadiyyat və sosial-mədəni sahələrini əhatə edir.
Hazırda AR Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi tərəfindən akademik Qərib Məmmədovun rəhbərliyi ilə atlasın CIS variantı hazırlanır. Milli Atlasın bu elektron formasını ölkəmizdə yaradılacaq Milli Məkan Məlumatları İnfrastrukturunun fundamenti hesab etmək olar.
Atlas Azərbaycanın coğrafi şəraiti, relyefi, bitki örtüyü, heyvanat aləmi, tarixi, mədəniyyəti, təhsili və s. sahələrini əhatə edən unikal xəritələr toplusundan ibarətdir.

“National Atlas of the Republic of Azerbaijan” has been drawn up
Copies of " National Atlas of the Republic of Azerbaijan”, prepared by President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev’s order “On the publication of “National Atlas of the Republic of Azerbaijan” dated April 20, 2011, were introduced to the libraries of institutions by the Department of Agrarian Sciences at ANAS president, acad Akif Alizadeh’s request.
Note that National Atlas, containing comprehensive scientific information, creates full impression about country's natural environment, population, economy, ecology, history, culture, science and education.
Atlas, which includes 19section, 444 page, nearly 1000 map, diagram, table, explanatory text and etc. covers all the major economic and socio-cultural fields of Azerbaijan.
Currently CIS version of the atlas is preparing by State Committee for Land and Cartography under academician Garib Mammadov’s leadership. This electronic form of National Atlas can be considered as the foundation for the National Spatial Data Infrastructure.
Atlas is a collection of unique maps covering following areas - geographical conditions, topography, vegetation, wildlife, history, culture, education and etc.