“Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası” tərtib olunub
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın çapının təmin edilməsi” haqqında 20 aprel 2011-ci il tarixli Sərəncamına əsasən hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasının Milli Atlası”nın nüsxələri AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığı ilə Aqrar Elmləri Bölməsi tərəfindən akademiyanın institutlarının kitabxanalarına təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Milli Atlas əhatəli elmi məlumatları ehtiva etməklə, ölkənin təbii şəraiti, əhalisi, iqtisadiyyatı, ekologiyası, tarixi, mədəniyyəti, elm və təhsili haqqında dolğun təsəvvür yaradır.
19 bölmə, 444 səhifə,1000-ə yaxın xəritə, diaqram, cədvəl, izahedici mətn və digər məlumatlardan ibarət olan atlasın məzmunu ölkəmizin bütün əsas iqtisadiyyat və sosial-mədəni sahələrini əhatə edir.
Hazırda AR Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi tərəfindən akademik Qərib Məmmədovun rəhbərliyi ilə atlasın CIS variantı hazırlanır. Milli Atlasın bu elektron formasını ölkəmizdə yaradılacaq Milli Məkan Məlumatları İnfrastrukturunun fundamenti hesab etmək olar.
Atlas Azərbaycanın coğrafi şəraiti, relyefi, bitki örtüyü, heyvanat aləmi, tarixi, mədəniyyəti, təhsili və s. sahələrini əhatə edən unikal xəritələr toplusundan ibarətdir.

Составлен «Национальный атлас Азербайджанской Республики»
Экземпляры “Национального атласа Азербайджанской Республики”, составленного согласно распоряжению Президента страны Ильхама Алиева “Об обеспечении издания Азербайджанского национального атласа”, по поручению президента НАНА, академика Акифа Ализаде представлены в библиотеки институтов академии Отделением аграрных наук НАНА.
Отметим, что Национальный атлас включает обширные научные сведения о природных условиях страны, населении, экономике, экологии, истории, культуре, науке и образовании.
Атлас состоит из 19 разделов, 444 страниц, включает около 1000 карт, диаграмм, таблиц, объяснительных текстов и другую информацию и охватывает все основные экономические и социально-культурные сферы страны.
В настоящее время Государственным комитетом по земле и картографии под руководством академика Гариба Мамедова готовится CIS вариант атласа. Электронный вариант Национального атласа можно считать фундаментом инфраструктуры национального информационного пространства, которое будет создано в стране.