Akademik Ədilə Namazova vəfat edib
Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış pediatr, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli akademik Ədilə Namazova ömrünün 94-cü ilində vəfat edib.
Azərbaycanın ilk qadın pediatr alimi, istedadlı pedaqoq, Ədilə Əvəz qızı Namazova 1926-cı ildə Ağdam rayonunda anadan olub. 1949-cu ildə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirib. Əmək fəaliyyətinə Ağdam rayon mərkəzi xəstəxanasında başlayıb.
Moskva şəhərində Mərkəzi Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda pediatriya elminin dünya şöhrətli patriarxı akademik G.N.Speranskinin Uşaq xəstəlikləri kafedrasında aspirantura təhsilini alıb.
1965-ci ildən Azərbaycan Tibb Universitetinin I uşaq xəstəlikləri kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb. Həmin il tibb elmləri doktoru dərəcəsini, 1966-cı ildə isə professor elmi adını alıb.
Professor Ə.Namazova 300 elmi əsərin, 8 monoqrafiya və dərsliyin, 5 ixtiranın müəllifi idi.
Təbabətdə aktual elmi problemlərin araşdırılmasına, yeni elmi nailiyyətlər əldə etdiyinə, yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırladığına görə Ə.Namazova 1971-ci ildə SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının müxbir üzvü seçilib. Ə.Namazova belə yüksək elmi ada layiq görülən ilk azərbaycanlı qadın alim olub. Həmçinin Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının və Rusiya Elmlər Akademiyasının üzvü olub. 1976-cı ildən Azərbaycan Pediatrlar Cəmiyyətinə sədrlik edib. 1983-cü ildə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının, Ümumdünya Pediatrlar Assosiasiyasının rəyasət heyətlərinin üzvü, Azərbaycan Pediatrlar Assosiasiyasının prezidenti, Türkdilli Ölkələrin Pediatrlar Cəmiyyətinin vitse-prezidenti, Avropa Pediatrlar Assosiasiyasının üzvü olub. Eyni zamanda SSRİ Ali Sovetinin deputatı seçilib.
Akademikin fəaliyyəti ölkə rəhbərliyi tərəfindən daima yüksək qiymətləndirilib. O, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatına (1982), Əməkdar elm xadimi (1982) fəxri adına, “Şöhrət” (1996) və “Şərəf” (2011) ordenlərinə, “Akademik M.Topçubaşov mükafatına və medalı”na (2005), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri diplomuna (2016), AMEA-nın “Akademik Mirəsədulla Mirqasımov mükafatı”na (2016), Rusiya Pediatrlar İttifaqının “Akademik G.Speranski medalı”na (2016) və digər mükafatlara layiq görülüb.
Xeyirxah və alicənab insan, görkəmli alim Ədilə Namazovanın parlaq xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daima yaşayacaq.

Скончалась академик Адиля Намазова
На 94-м году жизни скончалась выдающийся ученый Азербайджана, известный педиатр, Лауреат Государственной премии, Заслуженный деятель науки, кавалер орденов «Шохрат» и «Шараф», академик Адиля Намазова.
Первая женщина-педиатр Азербайджана, талантливый педагог Адиля Аваз гызы Намазова родилась в 1926 году в Агдамском районе. В 1949 году окончила Азербайджанский государственный медицинский институт и начала работать в центральной больнице Агдамского района.
Училась в аспирантуре в Москве на Кафедре детских болезней Центрального института усовершенствования врачей под руководством всемирно известного ученого-педиатра, академика Г.Н.Сперанского.
С 1965 года работала на должности заведующей Первой кафедрой детских болезней Азербайджанского медицинского университета. В том же году получила ученую степень доктора медицинских наук, а в 1966 году – ученое звание профессора.
Адиля Намазова являлась автором 300 научных трудов, 8-ми монографий и учебников, 5-ти изобретений.
В 1971 году за свои достижения в сфере изучения актуальных научных проблем медицины и подготовку высокоспециализированных кадров ученый была избрана членом-корреспондентом Академии медицинских наук СССР. Адиля Намазова была первой женщиной-азербайджанкой, удостоившейся столь высокого ученого звания. Также она являлась действительным членом Российской академии медицинских наук и Российской академии наук. С 1976 года ученый руководила Ассоциацией педиатров Азербайджана. В 1983 году была избрана действительным членом НАНА.
Адиля Намазова была членом ряда международных научных обществ и организаций, а также членом Президиума Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики и Всемирной ассоциации педиатров. В то же время она была избрана депутатом Верховного совета СССР.
Деятельность академика всегда высоко ценилась руководством республики. Она была удостоена Государственной премии Азербайджанской ССР (1982), почетного звания «Заслуженный деятель науки» (1982), орденов «Шохрат» (1996) и «Шараф» (2011), премии и медали имени академика М.Топчубашева (2005), Почетного диплома Президента Азербайджанской Республики (2016), премии НАНА имени академика Мирасадуллы Миргасымова (2016), медали имени академика Г.Н.Сперанского Союза педиатров России (2016) и прочих наград.
Светлая память о доброжелательном и благородном человеке, выдающемся ученом Адиле Намазовой навсегда останется в сердцах тех, кто ее знал.