Bu gün ölkəmizdə informatika elminin inkişafında mühüm xidmətlər göstərən alim, Əməkdar müəllim, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadənin 70 yaşı tamam olur.
Aydazadə Kamil Rəcəb oğlu 1950-ci il dekabrın 23-də Qusar rayonunda anadan olub. 1967-ci ildə Bakı şəhər 189 saylı riyaziyyat təmayüllü məktəbi, 1972-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirib.
1972-ci ildə Azərbaycan EA-nın Kibernetika İnstitutunda (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) laborant, 1974-1977-ci illərdə BDU-nun Hesablama Mərkəzində kiçik elmi işçi, sektor müdiri, 1977-1979-cu illərdə Kibernetika İnstitutunda sektor müdiri, 1979-1994-cü illərdə Neftqazavtomat ETLİ-də sektor müdiri, şöbə müdiri, elmi işlər üzrə baş direktorun müavini vəzifələrində işləyib. 1995-2004-cü illərdə Kibernetika İnstitutunda şöbə müdiri, 2004-2014-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Tətbiqi riyaziyyat kafedrasının müdiri kimi çalışıb. Hazırda AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Determenik sistemlərdə qərar qəbuletmənin ədədi üsulları laboratoriyasının rəhbəri, həmçinin BDU-nun İnformatika kafedrasının müdiridir.
O, 1978-ci ildə Tbilisidə Musxelişvili adına Hesablama Mərkəzində “Bəzi riyazi proqramlaşdırma üsullarının işlənməsi və tətbiqi” mövzusunda fəlsəfə, 1989-cu ildə isə Kiyevdə Kibernetika İnstitutunda “Şəbəkə strukturlu məsələlərin konstruktiv həll üsullarının işlənməsi və onların tətbiqi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. 1992-ci ildə professor elmi adını alıb, 2014-cü ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
1976-1980-ci illərdə alim tərəfindən işlənilmiş mürəkkəb texniki və texnoloji obyektlərin optimallaşdırılması, modelləşdirilməsi və tədqiqinə dekompozisiya yanaşması elm və texnikanın müxtəlif sahələrində real məsələlərin həlli üçün istifadə olunub və bu yanaşma intellektual proqram paket və sistemləri səviyyəsinə çatdırılıb.
K.Aydazadə tərəfindən toplanmış və paylanmış parametrli sistemlərdə çoxlu texnoloji proseslər və texniki obyektlərin (xüsusi halda neftqazçıxarma, xammalın boru-nəqli və s.) idarəetməsi üçün nəzərdə tutulan zona idarəedici təsirlərin sintezinin yeni qoyuluşu və yanaşması təklif olunub. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycan dili üçün çap əlyazma, əlyazma mətnlərinin və nitqin tanınması, nitqin sintezi, mətnin və nitqin anlaması intellektual kompüter sistemləri yaradılıb və bu sistemlərdə alim tərəfindən dekompozisiya, modelləşdirmə, optimallaşdırma və qeyri-səlis nəzəriyyələrin əsasında hazırlanmış riyazi aparatdan istifadə olunub.
Həmçinin qraflar nəzəriyyəsindən istifadə edən riyazi modelə-şəbəkə quruluşuna malik bir sıra vacib praktiki məsələlər həll olunub. Toplanmış və paylanmış parametrli obyektlərin idarəetmə məsələləri, mürəkkəb dairəvi quruluşlu neft-qaz-nəqliyyat boru şəbəkələrində rejim, hesablama və optimallaşdırma məsələləri bu sıradandır.
1978-1988-ci illərdə Kamil Aydazadənin elmi nəticələrinin tətbiqinin vacib obyektlərindən biri “Enerji” EİB (S.P. Korolyov adına KB) olub. Bu obyekt üçün onun iştirakı ilə müxtəlif texniki problemlər üçün optimallaşdırma və hesablama üsulları, alqoritmlər və proqram təminatı işlənib. Xüsusilə, “Soyuz-Apollon” birləşdirmə qovşağının kinematik və dinamik analizi, uçma aparatının trayektoriyasının optimallaşdırılması, aparatda həyat təminedici sistemin hesabatı aparılıb.
Onun rəhbərliyi altında bir çox dövlət müəssisələrində informatlaşdırma üzrə işlər aparılıb. Alim “Seçkilər” kompüter sisteminin pilot variantının işlənib hazırlanmasında və sistemin UNDP (United Nations Development Proqram) beynəlxalq proqramı çərçivəsi tərkibində inkişaf konsepsiyasının yaradılmasında məsul icraçı kimi fəal iştirak edib. 1993-cü ildən onun tərəfindən alınan çoxlu elmi nəticələr AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin illik hesabatlarına mühüm nəticələr kimi daxil edilib.
Kamil Aydazadə 546, o cümlədən xaricdə nəşr olunmuş 410 elmi əsərin müəllifidir. Onun məqalələrinə yerli və xarici tanınmış alimlərin çox sayda istinadları var. Alimin elmi rəhbərliyi ilə 4 elmlər, 19 fəlsəfə doktoru hazırlanıb.
1985-ci ildə yüksək elmi naliyyətlərinə və 1988-ci ildə “Urenqoyqazçıxarma” və “Yamburqqazçıxarma” İstehsal Birlikləri üçün mədənlər operativ idarəetmə sistemlərinin birinci növbəsinin işlərini müvəffəqiyyətlə yerinə yetirdiyinə görə, 1988-ci ildə SSRİ Cihazqayırma Nazirliyinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunub. 2001-ci ildə elmi fəaliyyətindəki nailiyyətlərinə görə, AMEA-nın Fəxri fərmanına layiq görülüb. 2011-ci ildə ölkə başçısının Fərmanı ilə ona Əməkdar müəllim adı verilib.
Tanınmış alimi 70 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı və elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Члену-корреспонденту НАНА Камилю Айдазаде исполняется 70 лет
Сегодня исполняется 70 лет ученому, имеющему особые заслуги в развитии информатики в стране, Заслуженному учителю, заведующему лабораторией Института систем управления, члену-корреспонденту НАНА Камилю Айдазаде.
Айдазаде Камиль Раджаб оглы родился 23 декабря 1950 года в Гусарском районе. В 1967 году окончил школу № 189 с математическим уклоном в городе Баку, а в 1972 году – Механико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне – БГУ).
В том же году начал работать лаборантом в Институте кибернетики АН Азербайджана (ныне – Институт систем управления). В 1974-1977 гг. работал младшим научным сотрудником, заведующим отделом в Вычислительном центре БГУ, в 1977-1979 гг. – заведующим сектором в Институте кибернетики, в 1979-1994 гг. – заведующим сектором, заведующим отделом, заместителем генерального директора по научной работе в НИПИ «Нефтгазавтомат», в 1995-2004 гг. – заведующим отделом в Институте кибернетики, а в 2004-2014 гг. – заведующим Кафедрой прикладной математики Азербайджанской государственной нефтяной академии (ныне – Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности). В настоящее время является заведующим лабораторией «Численные методы принятия решений в детерминированных системах» Института систем управления НАНА, а также заведующим Кафедрой информатики БГУ.
В 1978 году Камиль Айдазаде защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии, в 1989 году – диссертацию на соискание ученой степени доктора наук, в 1992 году получил ученое звание профессора, а в 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Разработанный ученым в 1976-1980 гг. декомпозиционный подход к исследованию, моделированию, оптимизации сложных технических и технологических объектов, использованный для решения реальных проблем в различных областях науки и техники, был доведен им до интеллектуальных пакетов программ и диалоговых систем.
Предложенная Камилем Айдазаде новая постановка и подход к синтезу зональных управляющих воздействий в системах с сосредоточенными и распределенными параметрами предназначены для управления многими технологическими процессами и техническими объектами (в частности, в нефтегазодобыче, трубопроводной транспортировке сырья и т.п.). Разработанное под его руководством математическое и программное обеспечение по распознаванию образов послужило инструментальной базой для уже созданной системы распознавания азербайджанских текстов и создаваемых систем распознавания и синтеза азербайджанской речи.
Камиль Айдазаде решил ряд важных практических задач, имеющих сетевую структуру, математические модели которых используют теорию графов; в их числе режимные, расчетные, оптимизационные задачи на нефтегазотранспортных сетях сложной закольцованной структуры, задачи управления объектами с сосредоточенными и распределенными параметрами.
Одним из важных объектов применения научных результатов Камиля Айдазаде в 1978-1988 гг. было НПО «Энергия» (КБ имени С.П. Королева), для которого с его участием разрабатывались методы, алгоритмы и программное обеспечение для ведения расчетов, оптимизации для различных технических проблем. В частности, проводились кинематический и динамический анализы стыковочного узла «Союз-Апполон», оптимизация траектории летательного аппарата, расчет жизнеобеспечивающих систем в аппарате.
Он принял активное участие в разработке и внедрении на выборах в Милли Меджлис пилотной версии компьютерной системы «Сечкиляр» и создании концепции развития системы в рамках международной программы UNDP (United Nations Development Proqram). С 1993 года многие научные результаты, полученные Камилем Айдазаде, включались в годовые отчеты Отделения физико-математических и технических наук НАНА в качестве важнейших результатов.
Камиль Айдазаде является автором 546-ти научных трудов, 410 из которых были опубликованы за рубежом. На его труды ссылаются многие известные отечественные и зарубежные ученые. Под руководством ученого были подготовлены 4 доктора наук и 19 докторов философии.
В 1985 году за высокие научные достижения и в 1988 году за успешное завершение работ по разработке и вводу в эксплуатацию систем оперативного управления промыслами ПО «Уренгойгазпром» и ПО «Ямбурггазодобыча» Камиль Айдазаде был награжден Почетными грамотами Министерства Приборостроения СССР. В 2001 году ученый был награжден Почетной грамотой Национальной академии наук Азербайджана, в 2011 году Указом главы государства ему было присвоено звание «Заслуженный учитель».
Поздравляем выдающегося ученого с 70-летним юбилеем, желаем ему крепкого здоровья и успехов в научной деятельности.