Alimlər ürək tutması zamanı ölüm riskini azaldan cihaz hazırlayıblar
Ürək tutması dünya miqyasında ölümün əsas səbəblərindən biridir və bu səbəbdən ildə 7-9 milyon insan ölür. Standart tibbi müdaxilə ilə hər 10 nəfərdən yalnız 1-i ürək tutmasından sağalmağı bacarır.
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə hazırlanan "Neurescue" adlı yeni cihaz vasitəsilə sağ qalmanın nisbətinin hər 10 nəfərdən 9-a yüksəldilməsi hədəflənir.
ABŞ Qida və Dərman İdarəsi (FDA) tərəfindən araşdırılan cihaz həyati təhlükə olan hallarda beyin və ürəyə qan axınını artırmaq üçün hazırlanıb.
Cihaz bir həkimin qan itkisinə nəzarət etməsi üçün vaxtı iki qat artıra, stent və ya kardiostimulyator kimi həyat qurtaran əlavə prosedurlar üçün fürsət yarada bilir.
"Neurescue" ayaqlardakı femoral arteriyaya yerləşdirilərək bir dəqiqə ərzində bədənin aşağı hissəsindəki qan axınının qarşısını alır və həyati orqanlara yönəldir.
Layihə rəhbəri Həbib Frost "Neurescue" ilə zaman qazanmaq, bununla da xəstələri ürək fəaliyyətini dəstəkləyən avadanlıqlara çatdırmaq, həmçinin stent və kardiostimulyator quraşdırmaq imkanı qazanmaq niyyətində olduqlarını söyləyib.

Scientists have developed a device that reduces the risk of death from heart attack
Heart attack is one of the leading causes of death worldwide, killing 7-9 million people a year. With standard medical intervention, only 1 in 10 people is able to recover from a heart attack.
A new device called Neurescue, developed in Copenhagen, Denmark, aims to increase the survival rate to 9 out of 10 people.
The device, which is being investigated by the US Food and Drug Administration (FDA), is designed to increase blood flow to the brain and heart in life-threatening situations.
The device can double the time it takes for a doctor to monitor blood loss, creating the opportunity for additional life-saving procedures such as a stent or pacemaker.
Neurescue is placed in the femoral artery in the legs, blocking blood flow to the lower body for a minute and directing it to vital organs.
Project leader Habib Frost said they intend to spend time with Neurescue, thereby bringing patients to heart-support equipment, as well as stents and pacemakers.