Mikrobiologiya İnstitutunun "MBB-77" yem əlavəsi məhsuldarlığa böyük töhfə verəcək
Əvvəlcə 20 Yanvar faciəsinin və vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
İclası müəssisənin direktor v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov açaraq bildirib ki, Mikrobiologiya İnstitutunun fəaliyyəti bu gündən Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən, qismən bərpa edilir və gündəlik işə çıxması zəruri olan əməkdaşların ümumi sayı 30 faizdən çox olmamalıdır.
P.Muradov daha sonra 2021-ci ildə müəssisə əməkdaşlarının qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb və elmi işçilərin məsuliyyətinin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb. O, cari ildə nəzərdə tutulan hədəflərə çatmaq üçün tədqiqat işlərinin elmi əhəmiyyətinə diqqət yetirərək cəmiyyətə faydalı olan nəticələrin əldə edilməsinin önəminə toxunub: "Ötən il aparılan elmi-tədqiqatlar nəticəsində əldə edilən bioloji aktiv maddələrlə zəngin "MBB-77" yem əlavəsinin heyvandarlıq və quşçuluqda tətbiqi institutumuz tərəfindən məhsuldarlığa böyük töhfə olacaq. Elmi nəticələrimiz, uğurlarımız davamlı olmalıdır".
Daha sonra alim elmin populyarlaşdırılması istiqamətində görülən işlərin gücləndirilməsinin vacibliyini bildirərək müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Кормовая добавка МББ-77 Института микробиологии внесет значительный вклад в повышение продуктивности
19.01.2021 15:42
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института микробиологии НАНА.
Сначала минутой молчания была почтена память жертв трагедии 20 января и отважных сынов, павших шехидами в борьбе за территориальную целостность нашей страны.
Открывая заседание вступительным словом, и.о. директора этого научного учреждения член-корреспондент НАНА Панах Мурадов отметил, что согласно соответствующему постановлению Кабинета Министров деятельность Института микробиологии с сегодняшнего дня частично восстановлена, а общая численность сотрудников не превышает 30%.
Затем П.Мурадов довел до внимания присутствующих задачи, поставленные перед сотрудниками учреждения в 2021 году, и подчеркнул важность повышения личной ответственности научных сотрудников. Акцентируя внимание на научном значении исследований для достижения поставленных целей, ученый коснулся важности достижения полезных обществу результатов: «Применение полученной в результате проведенных в прошлом году научных исследований кормовой добавки МББ-77, богатой биологически активными веществами, в животноводстве и птицеводстве станет большим вкладом в повышение продуктивности. Наши научные результаты и успехи должны быть устойчивыми».
Затем ученый подчеркнул важность усиления проводимой работы по популяризации науки и дал соответствующие рекомендации и указания.