“Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyası yaradılıb
AMEA Rəyasət Heyətinin 17 sentyabr 2014-cü il tarixli qərarı əsasında AMEA Botanika İnstitutu ilə ABŞ-ın Elm və Texnologiya üzrə Ayova Dövlət Universiteti arasında “Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyası yaradılmışdır.
“Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyasının 2015-2017-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş elmi fəaliyyət proqramı və büdcəsi ABŞ-ın Elm və Texnologiya üzrə Ayova Dövlət Universiteti ilə razılaşdırılmışdır.
Qeyd olunanlarla əlaqədar, AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında “Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyasının elmi fəaliyyət proqramının təsdiq edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Proqramın icrasından irəli gələn məsələlərin həlli AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadəyə, qərarın icrasına nəzarət isə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanova həvalə edilib.

Создана международная лаборатория «Лесная микология и патология»
На основании Указа Президиума НАНА от 17 сентября 2014 года Институт ботаники НАНА совместно с Айовским государственным университетом по науке и технологии США создал международную лабораторию «Лесная микология и патология».
Программа научной деятельности и бюджет международной лаборатории «Лесная микология и патология» за 2015-2017 годы были согласованы с Айовским государственным университетом США.
В связи с вышеуказанными, в ходе прошедшего 21 января 2015 года заседания Президиума НАНА было принято решение относительно утверждения программы научной деятельности международной лаборатории «Лесная микология и патология». Директору Института ботаники НАНА, члену-корреспонденту НАНА Валиде Ализаде было поручено решить задачи, вытекающие из настоящей программы. Контроль за выполнением указа поручен академику-секретарю Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академику Ахлиману Амирасланову.