“Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyası yaradılıb
AMEA Rəyasət Heyətinin 17 sentyabr 2014-cü il tarixli qərarı əsasında AMEA Botanika İnstitutu ilə ABŞ-ın Elm və Texnologiya üzrə Ayova Dövlət Universiteti arasında “Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyası yaradılmışdır.
“Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyasının 2015-2017-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş elmi fəaliyyət proqramı və büdcəsi ABŞ-ın Elm və Texnologiya üzrə Ayova Dövlət Universiteti ilə razılaşdırılmışdır.
Qeyd olunanlarla əlaqədar, AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında “Meşə mikologiyası və patologiyası” beynəlxalq laboratoriyasının elmi fəaliyyət proqramının təsdiq edilməsi haqqında qərar qəbul edilib. Proqramın icrasından irəli gələn məsələlərin həlli AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadəyə, qərarın icrasına nəzarət isə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanova həvalə edilib.

“Forest mycology and pathology” international laboratory
“Forest mycology and pathology” international laboratory has been established together with Institute of Botany of ANAS and United States Iowa State University of Science and Technology on the base of decision of the Presidium of ANAS dated September 17, 2014.
Program and budget of “Forest mycology and pathology” international laboratory, intended for 2015-2017, agreed with United States Iowa State University of Science and Technology.
Presidium of ANAS approved the scientific activity program of “Forest mycology and pathology” international laboratory. Tasks arising from the implementation of the program have been assigned to director of Institute of Botany of ANAS Valide Ali-Zadeh and Academician Ahliman Amiraslanov, Academician- Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences, assigned for monitor the implementation of the decision.