Gənc alimin məqaləsi Ukraynada dərc edilib
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyevanın “Azərbaycan Respublikasında müasir innovativ iqtisadi inkişafın əsas perspektivli istiqamətləri” (The main promising directions of modern innovative economic development in Republic of Azerbaijan) adlı elmi məqaləsi Ukraynanın “Ujgorod Dövlət Universitetinin Xəbərləri. Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər və dünya iqtisadiyyatı” (http://www.visnyk-econom.uzhnu.uz.ua/archive/34_2020ua/4.pdf) elmi-praktiki jurnalında ingilis dilində çap olunub.
Məqalədə beynəlxalq reytinq hesabatlarında Azərbaycanın innovasiya sahəsindəki mövqeyi digər ölkələrlə müqayisədə təhlil edilib. Həmçinin, məqalədə iqtisadi sahədə müasir innovasiyaların tətbiqinin mövcud problemləri təhlil olunub, aradan qaldırılması istiqamətində təklif və tövsiyələr təqdim edilib.
Tədqiqatın əsas məqsədi milli iqtisadiyyatın bazar münasibətləri kontekstində innovativ fəaliyyətinin təşkilinin mövcud vəziyyətini öyrənməkdir.

The young scientist's article has been published in Ukraine
The research article "The main promising directions of modern innovative economic development in Republic of Azerbaijan" by Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Head of the Public Relations Department of the Institute of Control Systems of ANAS, has been published in English in the Ukrainian scientific and practical journal Uzhorod National University Herald. International Economic Relations And World Economy (http://www.visnyk-econom.uzhnu.uz.ua/archive/34_2020ua/4.pdf).
The article analyzes Azerbaijan's position in the field of innovation in international rating reports compared to other countries. The article also analyzes the existing problems of the application of modern innovations in the economic field, proposing suggestions and recommendations for their elimination.
The main purpose of the research is to study the state of the art in the organization of innovative activities of the national economy in the context of market relations.