AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə onlayn tədbir keçirilib.
Tədbiri müəssisənin direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq institutun qadın əməkdaşlarını Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb. Akademik qeyd edib ki, Azərbaycan qadınları hər zaman öz zəkası, müdrikliyi, sədaqəti, qəhrəmanlığı ilə seçilib.
İclasda digər çıxış edənlər şəhid analarına və xanımlarına, döyüşlərdə sağlamlığını itirmiş hərbçilərimizin ömür-gün yoldaşlarına, vətənimiz üçün layiqli övladlar böyüdən əsgər analarına ən xoş arzularını çatdırıblar.

International Women's Day was celebrated at the Institute of Linguistics
An online event on the occasion of March 8 - International Women's Day was held at the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS.
Opening the event, the director of the institution, academician Mohsun Nagisoylu, congratulated the women employees of the institute on the occasion of International Women's Day and wished them success. The academician noted that Azerbaijani women have always been distinguished by their intelligence, wisdom, loyalty and heroism.
Other speakers conveyed their best wishes to the mothers and wives of martyrs, the lifelong comrades of our servicemen who lost their health in the battles, and the mothers of soldiers who raised children worthy of our country.
At the end, a group of female employees of the enterprise were awarded with Honorary Diplomas and Certificates of Appreciation.