AMEA Eroziya və Suvarma İnstitutunda məqalə müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
AMEA Eroziya və Suvarma İnstitutunda məqalə müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb. Müsabiqə professor Kazım Ələkbərovun 105 illiyi münasibəti ilə təşkil olunub.
İnstitutun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Seymur Səfərli eroziya sahəsində bacarıqlı mütəxəssis kimi tanınan Kazım Ələkbərovun həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 20 il eroziya bölməsinə rəhbərlik etmiş K.Ələkbərovun torpaqşünaslıq və torpaq eroziyası elmi qarşısındakı xidmətləri danılmazdır.
Sonra AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov çıxış edərək gənclərin müsabiqələrdə fəal iştirak etməklərini dəstəkləyib. Təşkil olunan məqalə müsabiqəsini gənclərə olan diqqət və qayğının təzahürü kimi dəyərləndirən F.Salmanov bu cür addımların gənclərin nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi, onların elmi fəaliyyətlərinin stimullaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Eroziya və Suvarma İnstitunun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İzzət Talıbov çıxışında müsabiqəyə təqdim olunmuş məqalələrin obyektiv şəkildə qiymətləndirildiyini, bunun üçün xüsusi komissiyanın yaradıldığını qeyd edib.
Gənc alim və mütəxəssislər şurasının monitorinq rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev AMEA institutlarında gənclər üçün yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olmaq, onların problemlərini, təkliflərini dinləmək və həllinə nail olmaq üçün monitorinqlərin keçirildiyini bildirib. O, gənclərin elmi təfəkkür səviyyəsinin yüksəldilməsi yönündə yaradılan geniş imkanlardan danışıb.
Daha sonra müsabiqəyə təqdim olunan məqalələr qiymətləndirilib. İnstitutun doktorantları Günay Məmmədova birinci, Teymur Hacıyev ikinci, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fuad Səlimov isə üçüncü yerə layiq görülüblər. Qaliblər diplom ilə mükafatlandırılıblar.
Sonda institutun direktoru tərəfindən aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İzzət Talıbov, doktorantlar Nuridə Nəbiyeva və Anar Müzəffərov 2014-cü ildə göstərdikləri elmi-ictimai fəaliyyətlərinə görə həvəsləndirici fəxri fərmanla təltif ediliblər.

Winners of the paper competition awarded by ANAS Institute of Erosion and Irrigation
Winners of the paper competition were awarded at ANAS Institute of Erosion and Irrigation. Competition has been organized in connection with prof. Kazim Alakbarov 105th anniversary.
Director of the institute PhD in agrarian science Seymur Safarli provided information about merits of Kazim Alakbarov who chaired to Erosion department for 20 years, in the fields of soil elm and soil erosion.
Reporting in the event, chairman of ANAS Young Scientist and Specialists’ Council Famin Salmanov underpinned active participation of the youth in the competitions.
Special commission has been created for estimation of the papers submitted to the competition, noted chairman of the Young Scientist and Specialists’ Council of the institute, PhD in agrarian sciences Izzet Talibov.
Monitoring officer of Young Scientist and Specialists’ Council, PhD in chemistry Afsun Sujayev stated that, monitoring was held with the goal to get acquainted with conditions created in the institutions for young people, their problems, and suggestions to solve them.
Later on, papers submitted to the competition have been estimated. PhD students of the institute Gunay Mammadova was deserved to the 1st place, Teymur Hajiyev to the 2nd, and PhD in agrarian sciences Fuad Salimov to the 3rd place. Winners awarded with diplomas.
Finally, PhD in agrarian sciences Izzet Talibov, PhD students Nurida Nabiyeva and Anar Muzeferrov were awarded with Promotional certificates by the director of the institute for their scientific-social activity in 2014.