“Soyqırımı xalq yaddaşında” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
2 mart 2015-ci il tarixdə saat 11:00-da AMEA “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” komissiyasının və Folklor İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Soyqırımı xalq yaddaşında” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Konfransda “1905-ci il soyqırımları xalq yaddaşında və tarixi qaynaqlarda”, “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və erməni-türk qarşıdurmaları”, “Erməni-Osmanlı münasibətləri və soyqırım məsələləri”, “Urmiya və Salmasda erməni quldurlarının törətdiyi qətliamlar”, “Sumqayıt hadisələri”, “Qarabağ müharibəsi və soyqırımlar”, “Xocalı”. və s. mövzularda məruzələr dinləniləcək.

Состоится Международная научная конференция «Геноцид в памяти народа»
2 марта 2015 года в 11:00 при совместной организации Комиссии НАНА по «Исследованию геноцидов против азербайджанцев» и Института фольклора НАНА состоится Международная научная конференция «Геноцид в памяти народа».
В ходе конференции будут заслушаны доклады: «Геноциды 1905 года в памяти народа и в исторических источниках», «Создание Азербайджанской демократической республики и армяно-турецкие конфликты», «Армяно-османские отношения и вопросы геноцида», «Массовые убийства, совершенные армянами в Урмии и Салмасе», «Сумгаитские события», «Карабахская война и геноциды», «Ходжалы» и т.д.