AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib.
İclası institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli açaraq şura üzvlərini tədbirin gündəliyi ilə tanış edib.
Tədbirdə əvvəlcə tarix elmləri doktoru, professor Məmmədəli Hüseynovun 100 illik yubileyinə həsr olunan beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi məsələsi müzakirə edilib. Mövzu üzrə tarix elmləri doktorları Hidayət Cəfərov və Qafar Cəbiyev çıxış edərək təkliflərini səsləndiriblər.
Elmi şuranın gündəliyindəki digər məsələ “Qarabağın arxeoloji və etnomədəni irsi: tarix və gələcəyə baxış” mövzusunda elmi konfransın keçirilməsi barədə olub. N.Müseyibli bildirib ki, konfransın may ayının sonunadək keçirilməsi planlaşdırılır. Alim, həmçinin qeyd edib ki, bundan sonra hər il institutun təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Qarabağdakı abidələr, bölgənin tarixi-etnoqrafik tədqiqatları mövzusunda konfranslar təşkil olunacaq.
Elmi şuranın gündəliyindəki digər məsələ isə 2021-ci ildə müəssisəyə qəbul olunan doktorant və dissertantların mövzularının müzakirəsi olub.

A meeting of the Scientific Council of the Institute of Archeology and Ethnography was held
The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS was held.
The meeting was opened by the Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute, Doctor of Historical Sciences Najaf Museyibli, who acquainted the members of the council with the agenda of the event.
The event first discussed the holding of an international scientific conference dedicated to the 100th anniversary of Doctor of Historical Sciences, Professor Mammadali Huseynov. Doctors of Historical Sciences Hidayat Jafarov and Gafar Jabiyev made speeches on the subject.
Another issue on the agenda of the Scientific Council was the discussion of the topics of doctoral students and dissertators admitted to the institution in 2021.