AMEA Fizika İnstitutunda növbəti seminar keçirilib
AMEA Fizika İnstitutunda “İntermetal və metal amorf nanoərintilərin struktur-xassə əlaqələrinin modelləşdirilməsi, nəzəri metodlarla hesablanması, mexaniki nanoərintiləmə metodu ilə sintezi və xarakterizə olunması” mövzusunda seminar keçirilib.
Məruzəni İslam Dünyası Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Türkiyə Orta Doğu Texniki Universitetinin Metallurgiya və Materiallar Mühəndisliyi Departamentinin professoru, Yüksək Texnologiyalı Materialların dizaynı və inkişaf etdirilməsi laboratoriyasının müdiri, fizika üzrə elmlər doktoru Həmdulla Mehrabov təqdim edib.
Mövzunun aktuallığını diqqətə çatdıran H.Mehrabov rəhbərlik etdiyi laboratoriyada görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrdən söz açıb, Türkiyədə qrantların verilmə qaydaları, elmi layihələrin yerinə yetirilməsi prinsipləri ilə bağlı məlumat verib.
Seminarda nanomaterialların sintez edilməsi metodları, tətbiq sahələri, hazırkı imkanlar, problemlər barədə də danışılıb.

Проведен очередной семинар в Институте физики НАНА
В Институте физики НАНА был проведен научный семинар на тему «Моделирование связей структурных свойств интерметаллидных и металлидных аморфных наносплавов, их вычисление теоретическими методами и характеристика и синтез путем использования метода механического наноплавления».
Доклад представил действительный член Академии наук Исламского мира, профессор Департамента Инженерии металлургии и материалов Ближневосточного технического университета (Турция), руководитель Лаборатории дизайна и развития высокотехнологичных материалов, доктор физических наук Гамдулла Мехрабов
Сообщив об актуальности темы, Г. Мехрабов рассказал о работах, проводимых в его лаборатории, об осуществляемых проектах, а также дал подробную информацию о правилах предоставления грантов в Турции и о принципах осуществления научных проектов.