Akademik Mustafa Topçubaşovun 120 illik yubileyi qeyd ediləcək
Cari il avqustun 5-də Azərbaycanda tibb elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan görkəmli alim, ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsisçilərindən biri, tibb üzrə elmlər doktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, professor, SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı Mustafa Topçubaşovun anadan olmasının 120 ili tamam olur.
Mustafa Topçubaşovun tibb elminin və respublikada səhiyyənin inkişafında xidmətlərini nəzərə alaraq alimin anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş yubiley yığıncağı və respublika elmi-praktiki konfransı keçiriləcək. Bu barədə qərar AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında verilib. AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə tapşırılıb ki, respublika dövri mətbuatında, “AMEA-nın Xəbərləri” jurnalında, “Elm” qəzetində alimin həyatı, elmi, ictimai və həkimlik fəaliyyətini əks etdirən məqalələr dərc olunsun.

Будет отмечен 120-летний юбилей академика Мустафы Топчубашева
5 августа текущего года исполняется 120 лет видному ученому, имеющему большие заслуги в развитии медицинской науки в Азербайджане, общественному деятелю, одному из учредителей Национальной академии наук Азербайджана, доктору медицинских наук, действительному члену НАНА, профессору, Лауреату Государственной премии СССР Мустафе Топчубашеву.
Принимая во внимание заслуги М.Топчубашева в развитии медицинской науки и здравоохранения в республике, будет организовано юбилейное собрание и научно-практическая конференция, посвященная 120-летию со дня рождения ученого. Решение об этом было принято в ходе прошедшего 4 марта заседания Президиума НАНА. Отделению биологических и медицинских наук НАНА было поручено опубликовать в периодической печати, журнале «Хеберлер НАНА», газете «Элм» статьи, посвященные жизни, научной, общественной и медицинской деятельности ученого.