Böyük Britaniyanın “Transtek Kapital” şirkətinin nümayəndələri AMEA Fizika İnstitutunda olublar
Böyük Britaniyanın “Transtek Kapital” şirkətinin nümayəndələri Devid Layvsli və Mahmud Sinoplu AMEAFizika İnstitutunda olublar.
Məqsəd bu elmi müəssisənin innovativ fəaliyyəti, aparılan elmi tədqiqatlar, buradakı maddi-texniki baza ilə yaxından tanışlıq və gələcəkdə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi idi.
Qonaqlar əvvəlcə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovla görüşüblər.
“Transtek Kapital” şirkəti haqqında məlumat verən M.Sinoplu bildirib ki, təmsil etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri dünyanın müxtəlif ölkələrində aparılan innovativ tədqiqatlarla maraqlanmaq və onların maliyələşdirmə imkanlarını araşdırmaqdır.
Daha sonra qonaqlar İnnovasiya sektorunda fəaliyyət göstərən AFM (Atom Qüvvət Mikroskopu), “Keçirici Elektron Mikroskopiyası” (Transmission Electron Microscopy-TEM), EPR (Elektron Paramaqnit Rezonansı) və digər cihazlarla yaxından tanış olublar. İnstitutun İnnovasiya və Transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov “Cihaz strukturları və CdTe əsaslı nazik təbəqəli günəş elementlərinin yaradılma üsulları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, görüşdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvü Ənvər Nəhmədov, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Oqtay Qasımov və başqaları iştirak ediblər.

Delegates of “TransTech Capital” visited ANAS Institute of Physics
David Lawis and Mahmud Sinoplu, delegates of “TransTech Capital” Co. UK, visited ANAS Institute of Physics.
The goal was closely to get familiar with innovative activity of scientific venture, material-technical base and to discuss future collaboration opportunities.
In advance, guests were met with director of the institute corresponding member Nazim Mammadov.
Speaking about ”TransTech” Co, Mahmud Sinoplu notified that, represented company is engaged in innovative researches conducted in different countries of the world and exploring the funding possibilities.
Later on, guest got acquainted with Atomic Force Microscopy, Transmission Electron Microscopy, Electron Paramagnet Resonance devices functioning in the Innovation sector. Deputy Director of the institute for innovation and transfer, Dr. physics-mathAyaz Bayramov delivered a lecture on “Creation methods of CdTe based thin film solar cells”.
Note that, meeting was attended by deputy director for scientific affairs of the institute, acad. Javad Abdinov, corresponding member Anver Nahmadov, and Dr. physics-math Ogtay Gasimov.