Böyük Britaniyanın “Transtek Kapital” şirkətinin nümayəndələri AMEA Fizika İnstitutunda olublar
Böyük Britaniyanın “Transtek Kapital” şirkətinin nümayəndələri Devid Layvsli və Mahmud Sinoplu AMEAFizika İnstitutunda olublar.
Məqsəd bu elmi müəssisənin innovativ fəaliyyəti, aparılan elmi tədqiqatlar, buradakı maddi-texniki baza ilə yaxından tanışlıq və gələcəkdə əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi idi.
Qonaqlar əvvəlcə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovla görüşüblər.
“Transtek Kapital” şirkəti haqqında məlumat verən M.Sinoplu bildirib ki, təmsil etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri dünyanın müxtəlif ölkələrində aparılan innovativ tədqiqatlarla maraqlanmaq və onların maliyələşdirmə imkanlarını araşdırmaqdır.
Daha sonra qonaqlar İnnovasiya sektorunda fəaliyyət göstərən AFM (Atom Qüvvət Mikroskopu), “Keçirici Elektron Mikroskopiyası” (Transmission Electron Microscopy-TEM), EPR (Elektron Paramaqnit Rezonansı) və digər cihazlarla yaxından tanış olublar. İnstitutun İnnovasiya və Transfer üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov “Cihaz strukturları və CdTe əsaslı nazik təbəqəli günəş elementlərinin yaradılma üsulları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, görüşdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, AMEA-nın müxbir üzvü Ənvər Nəhmədov, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Oqtay Qasımov və başqaları iştirak ediblər.

Представители компании “Transtek Kapital” Великобритании посетили Институт физики НАНА
Представители компании “Transtek Kapital” Великобритании Дэйвид Лейвсли и Махмуд Синоплу посетили Институт физики НАНА.
Целью являлось ознакомление с инновационной деятельностью этого научного учреждения, проводимыми здесь научными исследованиями, материально-технической базой, а также обсуждение перспектив дальнейшего сотрудничества.
Гости сначала встретились с директором института, членом-корреспондентом НАНА Назимом Мамедовым.
Проинформировав о компании “Transtek Kapital”, М.Синоплу сообщил, что основными направлениями деятельности представляемой им организации является изучение исследований инновационного характера, проводимых в различных странах мира, и исследование возможностей их финансирования.
В Секторе инноваций института гости ознакомились с AFM (Атомно-силовой микроскоп), Трансмиссионной электронной микроскопией (Transmission Electron Microscopy-TEM), EPR (Электронный парамагнитный резонанс) и другими приборами. Заместитель директора по инновациям и трансферу института Айаз Байрамов выступил с докладом «Приборные структуры и методы создания солнечных элементов на основе тонких базовых слоев CdTe».
Отметим, что во встрече приняли участие заместитель директора по научной работе института, академик Джавад Абдинов, член-корреспондент НАНА Анвар Нахмадов, доктор физико-математических наук Огтай Гасымов и другие.