Akademik Toğrul Şahtaxtinskinin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı keçiriləcək
Oktyabrın 22-də AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu tərəfindən kimyəvi reaksiyaların kinetikası və mexanizmi, karbohidrogenlərin katalitik çevrilmələri, kimyəvi proseslərin modelləşdirilməsi və optimallaşdırılması sahəsində görkəmli alim, AMEA-nın həqiqi üzvü Toğrul Şahtaxtinskinin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Məqsəd son illərdə aparılmış tədqiqat işlərinin nəticələrinin ictimayyətə çatdırılması, informasiya mübadiləsinin təşkili və aparılan elmi işlərin əhəmiyyətinin, perspektivliyinin müəyyənləşdirilməsidir.
Konfransın əsas elmi istiqamətləri:
- Kimyəvi kinetika və kataliz;
- Kimya mühəndisliyi;
- Qeyri-üzvi materialşünaslıq;
- Neft emalı və neft-kimyəvi sintez;
- Üzvi kimya;
- Yüksəkmolekullu birləşmələr.
Tezislərin tərtibinə aşağıdakı tələblər qoyulur:
- Tezislər A4 formatda, diskdə (Microsoft Word for Windows, şrift ölçüsü 12pt, Times New Roman) 1 interval məsafə ilə çap olunmuş halda təqdim olunmalıdır;
- Tezis mətninin çərçivə ölçüləri: soldan və sağdan - 2sm, yuxarıdan - 3sm, aşağıdan – 2,5sm;
- Tezisin adı iri hərflərlə (12 şriftlə, qalın) çap olunmalıdır;
- Müəllifin adı, atasının adı və soyadı (12 şriftlə) və məruzəçinin soyadının altından xətt çəkilməlidir;
- İnstitutun, müəssisənin adı (kursiv, 11 şriftlə);
- Tezislər 1 səhifə həcmində olmalıdır;
Tezislər 15 aprel 2015-ci il tarixinədək müəllifin işlədiyi təşkilatın və ya müəssisənin rəhbərliyinin məktubu ilə qəbul olunur.
Ünvan: Bakı şəh., Hüseyn Cavid pros. 113, Elmi informasiya və patent tədqiqatları şöbəsi, 4-cü mərtəbə

Republic scientific conference dedicated to the 90th anniversary of academic Toghrul Shahtakhtinski
Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry will hold republic scientific conference dedicated to 90th anniversary of notable scientist in the field of kinetics and mechanism of chemical reactions, of chemical reactions, catalytic transformations of hydrocarbons, modeling and optimization of chemical processes active member of ANAS Toghrul Shahtakhtinski on October 22.
The purpose of informing public about the results of research work carried out in recent years, and to identify prospects of the information exchange organization and held researches.
Key research directions:
- Chemical kinetics and catalysis;
- Chemical Engineering;
- Inorganic Materials;
- Oil refining and petrochemical synthesis;
- Organic Chemistry;
- High-molecular compounds.
Thesis arrangement is required the following:
- Papers in A4 format, in disk (Microsoft Word for Windows, font size 12, Times New Roman) should be submitted in hard copy to the distance interval 1;
- Thesis text frame sizes: from left to right - 2cm, above - 3 cm, bottom - 25sm;
- Abstract name in large letters (font size 12, bold) should be printed;
- The author's name, patronymic and last name (font size 12) and lecturer’s name should be underlined;
- Institute, venture name (bold, 11);
- The abstract should consist of 1 page;
The author's theses are accepted by letter to the leadership of the author’s organization or entity, until 15 April 2015.