Akademik Toğrul Şahtaxtinskinin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı keçiriləcək
Oktyabrın 22-də AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu tərəfindən kimyəvi reaksiyaların kinetikası və mexanizmi, karbohidrogenlərin katalitik çevrilmələri, kimyəvi proseslərin modelləşdirilməsi və optimallaşdırılması sahəsində görkəmli alim, AMEA-nın həqiqi üzvü Toğrul Şahtaxtinskinin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Məqsəd son illərdə aparılmış tədqiqat işlərinin nəticələrinin ictimayyətə çatdırılması, informasiya mübadiləsinin təşkili və aparılan elmi işlərin əhəmiyyətinin, perspektivliyinin müəyyənləşdirilməsidir.
Konfransın əsas elmi istiqamətləri:
- Kimyəvi kinetika və kataliz;
- Kimya mühəndisliyi;
- Qeyri-üzvi materialşünaslıq;
- Neft emalı və neft-kimyəvi sintez;
- Üzvi kimya;
- Yüksəkmolekullu birləşmələr.
Tezislərin tərtibinə aşağıdakı tələblər qoyulur:
- Tezislər A4 formatda, diskdə (Microsoft Word for Windows, şrift ölçüsü 12pt, Times New Roman) 1 interval məsafə ilə çap olunmuş halda təqdim olunmalıdır;
- Tezis mətninin çərçivə ölçüləri: soldan və sağdan - 2sm, yuxarıdan - 3sm, aşağıdan – 2,5sm;
- Tezisin adı iri hərflərlə (12 şriftlə, qalın) çap olunmalıdır;
- Müəllifin adı, atasının adı və soyadı (12 şriftlə) və məruzəçinin soyadının altından xətt çəkilməlidir;
- İnstitutun, müəssisənin adı (kursiv, 11 şriftlə);
- Tezislər 1 səhifə həcmində olmalıdır;
Tezislər 15 aprel 2015-ci il tarixinədək müəllifin işlədiyi təşkilatın və ya müəssisənin rəhbərliyinin məktubu ilə qəbul olunur.
Ünvan: Bakı şəh., Hüseyn Cavid pros. 113, Elmi informasiya və patent tədqiqatları şöbəsi, 4-cü mərtəbə

Состоится Республиканская научная конференция, посвященная 90-летнему юбилею академика Тогрула Шахтахтинского
16.03.2015 00:00
22 октября 2015 года Институтом катализа и неорганической химии НАНА будет проведена Республиканская научная конференция, посвященная 90-летнему юбилею видного ученого в области кинетики и механизма химических реакций, каталитических превращений углеводородов, моделирования и оптимизации химических процессов, академика Тогрула Шахтахтинского.
Целью является информирование общественности о результатах научно-исследовательских работ, проводимых в последние годы, организация информационного обмена и определение значимости и перспективности проводимых работ.
Основные направления конференции:
- Химическая кинетика и катализ;
- Химическая инженерия;
- Нехимическое материаловедение;
- Нефтяная обработка и нефтехимический синтез;
- Органическая химия;
- Высокомолекулярные соединения.
Требования к оформлению тезисов:
- Тезисы должны быть представлены в распечатанном виде на стандартном листе формата А4 шрифтом Times New Roman, 12 пт, одинарным интервалом.
- Размеры текстового поля: слева, справа – 2 см., сверху – 3 см., снизу - 2,5 см.
- Заголовок должен быть набран прописными буквами (размер шрифта – 12 пт)
- Имя, фамилия и отчество автора (размер шрифта – 12 пт) и фамилия докладчика должны быть подчеркнуты;
- Название института, учреждения (курсив, 11 пт)
- Объем тезиса – 1 страница.
Тезисы принимаются до 15 апреля 2015 года вместе с письмом от руководства организации или учреждения, в котором работает автор.