AMEA Naxçıvan Bölməsində görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Şərifin 120 illik yubileyi qeyd edilib
Martın 12-də AMEA Naxçıvan Bölməsində görkəmli ədəbiyyatşünas alim Əziz Şərifin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş “Görkəmli pedaqoq və elm xadimi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Əziz Şərifin zəngin həyat və yaradıcılığı haqqında ətraflı məlumat verib, alimin ədəbiyyatşünalıq sahəsindəki xidmətlərini yüksək qiymətləndirib.
Qeyd edilib ki, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Əziz Şərifin XX əsr Azərbaycan elmi-ədəbi və ictimai fikrinin inkişafında böyük xidmətləri vardır. Professor Əziz Şərif ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda görkəmli ədəbiyyatşünas, fədakar tərcüməçi və publisist kimi şöhrət qazanmışdır. Onun adı son yüz ilin adlı-sanlı Azərbaycan ziyalıları arasında xüsusi iftixarla çəkilir. Ədəbiyyatımızın və elmimizin dünyada təbliği istiqamətində ədibin müstəsna xidmətləri vardır.
Bildirilib ki, Naxçıvan şəhərində dünyaya göz açan Əziz Şərif burada məşhur maarifçi Məhəmməd Tağı Sidqinin rəhbərlik etdiyi “Tərbiyə” məktəbində təhsil almışdır. Gənc Əziz Şərifin 1905-ci ildə Tiflisə gedərək atası Qurbanəli Şərifzadənin yaxın dostu və məsləkdaşı Cəlil Məmmədquluzadənin ailə mühitində övlad səviyyəsində təmsil edilməsi onun gələcək taleyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Cəlil Məmmədquluzadənin evində təşkil olunmuş pansionda dərs oxuyub maariflənməsi, mollanəsrəddinçilərlə tanışlığı Əziz Şərifin sonrakı elmi fəaliyyətinin müəyyən edilməsində mühüm rol oynamışdır.
Sonra bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Fərman Xəlilovun “Azərbaycan memuar janrının ustadı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi Əziz Şərifin gündəliklərinin və xatirələrinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının o dövrdəki ictimai-siyasi və mədəni mühitinin mənzərəsini öyrənmək baxımından əhəmiyyətli mənbə olduğunu qeyd edib.
Konfransda filologiya üzrə elmlər doktoru, Əməkdar elm xadimi Hüseyn Həşimli“Əziz Şərifin yaradıcılığında tərcümə məsələləri”, bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rafiq Babayev “Mirzə Cəlilin Sadiq müridi”, Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin elmi işçisi Aygün Orucova “Mollanəsrəddinçilikdən Mollanəsrəddinşünaslığa” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

Opening the event chairman of the Branch, acad. Ismayil Hajiyev provided information about Aziz Sharif’s rich life and creativity.
Honored Scientist, Dr. Philology, prof. Aziz Sharif has great merits in XX century Azerbaijan scientific-literary and social thought. He contributed to promotion of national literature and science in whole world
Born in the city of Nakhchivan, Aziz Sharif studied in the “Education” School headed by Mohammad Taghi Sidgi. Being as a child in a family of his father, Gurbanali Sharifzadeh’s close friend and associate J.Mammadguluzadeh in Tiflis, attached great importance to his future fate. Educating and enlightening in a hostel organized in the house of J.Mammadguluzadeh and becaming familiar with molla nasraddin followers played a significant role in determining Aziz Sharif’s future of scientific activity, he noted.
Then, chief of Literature study department of the Institute of Art, Language and Literature, Dr.Philology Farman Khalilov delivered a lecture on “Master of memoir genre of Azerbaijan”. Lecturer highlighted Aziz Sharif’s memoirs as a useful source in terms of learning social-political and cultural scope landscape of Nakhchivan at those times.
In the conference, Dr. Philology, Honored Scientist Huseyn Hashimli reported on “Translation issues in Aziz Sharif’s creativity”, chief of Folklor study department of the Institute of Art, Language and Literature, PhD in Philology Rafig Babayev on “Mirza Jalil’s loyal adherent”, researcher of Literature study department Aygun Orujova on “Beginning from molla nasraddin follower up to molla nasraddin study”.