Naxçıvan Bölməsində “Müqəddəs elm məbədi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Naxçıvan Bölməsində respublikanın ali elmi qurumu Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 70 illiyi ilə əlaqədar “Müqəddəs elm məbədi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev AMEA-nın yaranma tarixi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-nın yaradılması Azərbaycan ədəbi mühitinin inkişafında, elmi elitanın formalaşmasında mühüm rol oynamışdır. Xüsusilə ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri nəticəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, həmçinin Naxçıvan Bölməsi öz inkişafının zirvəsini yaşamışdır. Bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin diqqət və qayğısı sayəsində AMEA öz inkişafını davam etdirir.
Konfransda Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunundirektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli “AMEA-nın yaranmasının 70-ci ilində tarix elminin inkişafı”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunundirektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “AMEA-nın yaranmasının 70-ci ilində dilçilik elminin inkişafı”, Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əliəddin Abbasov “AMEA-nın yaranmasının 70-ci ilində kimya elminin inkişafı” , Bioresurslar İnstitutunun direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Məmmədov “AMEA-nın yaranmasının 70-ci ilində biologiya elminin inkişafı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В Нахчыванском отделении НАНА прошла конференция «Святой храм науки»
19 марта 2015 года в Нахчыванском отделении НАНА по случаю 70-летней годовщины создания Национальной академии наук Азербайджана была проведена конференция «Святой храм науки».
Мероприятие вступительным словом открыл председатель отделения, академикИсмаил Гаджиев, который дал подробную информацию об истории создания НАНА. Было отмечено, что учреждение Национальной академии наук сыграло важную роль в развитии литературной среды и формировании научной элиты Азербайджана. В частности, в результате исключительных заслуг общенационального лидера Гейдара Алиева Национальная академия наук Азербайджана, в том числе Нахчыванское отделение достигли вершины своего развития. Сегодня НАНА благодаря вниманию и заботе Президента страны Ильхама Алиева продолжает свое развитие.
На мероприятии директор Института истории, археологии и этнографии Нахчыванского отделения, член-корреспондент НАНА Фахраддин Сафарли выступил с докладом «Развитие исторической науки за 70-летний период НАНА», директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев – с докладом «Развитие лингвистической науки за 70-летний период НАНА», директор Института природных ресурсов, член-корреспондент НАНА Аладдин Аббасов – с докладом «Развитие химической науки за 70-летний период НАНА», Заместитель директора Института биоресурсов, доктор философии по биологии Исмаил Мамедов – с докладом «Развитие биологической науки за 70-летний период НАНА».