Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin 92-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə bu elmi müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının tarixi inkişafında müstəsna xidmətlərindən söz açıb. Qeyd edilib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının taleyində misilsiz xidmətləri olan görkəmli dövlət xadimidir. Azərbaycan tarixinin 40 ili bu müdrik rəhbərin adı ilə bağlıdır.
G.Baxşəliyeva bildirib ki, 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə gələn ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanı böyük bəlalardan xilas edib, ölkəmizdə ictimai-siyasi əsayiş bərpa olunub, qısa zamanda yüksək iqtisadi inkişafın əsası qoyulub.
G.Baxşəliyeva ulu öndərin ölkənin həyatının bütün sahələrinə, o cümlədən elmə böyük diqqət yetirdiyini söyləyib, onun 1993-cü ildə akademiyada Azərbaycan ziyalıları ilə keçirdiyi görüşünü, AMEA ilə bağlı sözlərini xatırladıb.
İnstitut direktoru bu gün görkəmli dövlət xadiminin siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib, ölkəmizə gedən nəhəng quruculuq işlərinin, gündən-günə güclənən iqtisadiyyatımızın, sürətlə abadlaşan və inkişaf edən şəhər və rayonlarımızın, mədəniyyətə, elmə, səhiyyəyə göstərilən əvəzsiz qayğının bunun əyani təsdiqi olduğunu söyləyib.
Tədbirdə iqtisadiyyat üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev və başqaları çıxış edərək ümummilli liderin sovet dövründə və müstəqillik illərində respublikamızın, ölkə iqtisadiyyatının və elmimizin inkişafındakı tarixi xidmətlərindən söz açıblar.

Institute of Oriental Studies hosted the event dedicated to the 92nd anniversary of national leader Heydar Aliyev.
At the event, director of the scientific institute, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva told the exceptional merits of national leader Heydar Aliyev to the Azerbaijani people. It was noted that, Heydar Aliyev is a prominent public figure, whose name is linked to a 40-year period in the history of Azerbaijan.
G. Bakhshaliyeva noted that, returning to power for the second time upon the request of people in 1993, national leader Heydar Aliyev has survived the Azerbaijan from the huge disasters, restored the socio-political security and founded a high economic growth for a short time.
She recalled the words of the national leader connected with ANAS in the meeting of Azerbaijan’s intellectuals with Heyder Aliyev in 1993.
She emphasized that, currently political course of the outstanding statesman is successfully continued by President Ilham Aliyev, large-scale construction works which are carried out in the country, the economy of Azerbaijan which is becoming stronger day by day are evident of state’s care for culture, science and health.
Further, Doctor of economic sciences Dunyamali Veliyev and others were reported and spoke about the historical merits of the great leader in the development of our country.