"Seysmoloji məlumatların emalının və təfsirinin müasir metodları"na həsr olunmuş Beynəlxalq tədbir keçiriləcək
08.05.2015 14:40
14-18 sentyabr 2015-ci il tarixlərində Abşeron rayonu Novxanı qəsəbəsində "Seysmoloji məlumatların emalının və təfsirinin müasir metodları"na həsr olunmuş X Beynəlxalq seysmoloji seminar keçiriləcək.
Beynəlxalq seminar Rusiya Elmlər Akademiyasının Geofizika Xidməti və AMEA-nın Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Tədbirin mövzuları:
-          Rusiya Federasiyası, Azərbaycan və digər yaxın xarici ölkələrdə seysmik müşahidələrin indiki vəziyyəti.
-          Seysmoloji məlumatların emalı və təfsiri üçün yeni proqramlar.
-          Qafqazın seysmotektonikasının xüsusiyyətləri və onun seysmikliklə əlaqəsi.
-          Qafqazda seysmoloji müşahidələr.
-          Qafqaz regionunda maqnitudanın təyin olunmasının metodik aspektləri
Məqalələrin tərtibatına dair qoyulmuş tələblərlə tanış olmaq istəyənlər http://conf.gsras.ru/conf/documentation.htm elektoron ünvanına müraciət edə bilərlər.

Состоится Международное мероприятие «Современные методы обработки и интерпретации сейсмологических данных»
08.05.2015 14:40
14-18 сентября 2015 года в поселке Новханы Абшеронского района состоится X Международная сейсмологическая школа «Современные методы обработки и интерпретации сейсмологических данных».
Международный семинар пройдет при совместной организации Геофизической службы Российской академии наук и Республиканского центра сейсмологической службы НАНА.
Тематика сейсмологической школы:
· Современное состояние сейсмических наблюдений в различных регионах Российской Федерации, на территории Азербайджана и других стран ближнего зарубежья.
· Новые программы обработки и интерпретации сейсмологических данных.
· Особенности сейсмотектоники Кавказа и ее взаимосвязь с сейсмичностью.
· Результаты сейсмологических наблюдений на Кавказе.
· Методические аспекты магнитудных определений на территории Кавказского региона.
С требованиями к оформлению материалов можно ознакомиться, пройдя по ссылке: http://conf.gsras.ru/conf/documentation.htm
Отметим, что материалы X Международной сейсмологической школы «Современные методы обработки и интерпретации сейсмологических данных» выйдут в виде брошюры.