“Naxçıvan Muxtar Respublikasının dərman bitkiləri” kitabının təqdimatı olub
AMEA Naxçıvan Bölməsində bu qurumun Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Naxçıvan Muxtar Respublikasının dərman bitkiləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq yeni çapdan çıxmış nəşri Naxçıvanın dərman bitkilərinin öyrənilməsi baxımından dəyərli mənbə kimi qiymətləndirib. Bildirilib ki, kitab bölmənin Bioresurslar İnstitutunun Elmi Şurasının iclasında müzakirə edilmiş, Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin 1 may 2014-cü il tarixli qərarı ilə nəşr edilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2014-cü il 17 yanvar tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş kitab “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na əsasən nəşr olunmuşdur.  Qeyd edilib ki, bölmənin Bioresurslar İnstitunun direktoru,  akademik Tarıyel Talıbovun rəhbərliyi ilə tərtib olunan kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovdur.
Sonra Naxçıvan Dövlət Universitetinin Botanika kafedrasının müəllimi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hilal Qasımovun “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 90 illik yubileyinə dəyərli töhfə” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirdə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Qadir Qədirzadə və Bioresurslar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zülfiyyə Salayeva çıxış edərək kitabın əhəmiyyətindən danışıblar.

“Herbs of the Nakhchivan Autonomous Republic” book presented
"Herbs of the Nakhchivan Autonomous Republic” book developed by the employees of the Institute of Bioresources was presented at ANAS Nakhchivan Branch.
Opening the ceremony chair of branch, acad. Ismail Hajiev appreciated the book in terms of studying new herbs of Nakhchivan. Book was discussed in the Academic Council of the above mentioned institute, and published by the decision of Nakhchivan Branch Presidium dated May 1, 2014, he stated.
Book endorsed by the Decree of Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic dated January 17, 2014, released pursuant to “Action Plan connected with 90th anniversary of Nakhchivan Autonomous Republic”.  Noted that, scientific editor of the book developed by director of the Institute of Bioresources, acad. Tariyel Talibov, is corresponding member of ANAS Elshad Gurbanov.
Then, teacher of Botany chair of the Nakhchivan State University, PhD in Biology Hilal Gasimov delivered a lecture on “Descend contribution for 90th anniversary of Nakhchivan Autonomous Republic”.
Making speech in the event, deputy director of the Institute of History, Ethnography and Archaeology of the Branch, corresponding member of ANAS Gadir Gadirzadeh and leading researcher of the Institute of Bioresources, PhD in Biology Zulfiyya Salayeva highlighted the significance of the book.