Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə qəbul olan magistrlar yay məktəbində iştirak edəcəklər
19.05.2015 10:14
AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə qəbul olan magistrlar Sevil Məhərrəmova, Ləman Daşdəmirova, Bəhruz Süleymanlı, Nurlan Abbaslı, Eynulla Bəhrəmov Dubnada təşkil olunacaq yay məktəbində iştirak edəcəklər. Fizika İnstitutunun Təhsil Şöbəsinin rəhbəri, fizika riyaziyyat elmləri doktoru Abasət İsayev bildirib ki, institutun direktoru, Rusiyanın Dubna şəhərində yerləşən Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda (BNTİ) Azərbaycan Respublikasının tam səlahiyyətli nümayəndəsi, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovun təşəbbüsü ilə 3-27 iyul tarixlərində magistrlar BNTİ-də yay məktəbində iştirak edəcəklər. İyirmi beş günlük ezamiyyət müddətində tələbələr dünyaşöhrətli fiziklərdən dərs alacaq və ixtisaslarını təkmilləşdirəcəklər.
A.İsayev vurğulayıb ki, yay məktəbində Azərbaycanla yanaşı, Polşa, Rumıniya, Bolqarıstan, Çexiya və Slovakiyadan olan nümayəndələr  iştirak edəcəklər. Magistrların yay məktəbində iştirakını təşkil etməkdə məqsəd tələbələri elmin müasir nailiyyətləri ilə tanış etmək, onları elmə yönləndirmək və tanınmış alimlərlə ünsiyyətini təmin etməkdir.

Студенты, поступившие в магистратуру НАНА по Отделению физико-математических и технических наук, примут участие в летней школе
19.05.2015 10:14
Поступившие в магистратуру НАНА по Отделению физико-математических и технических наук студенты Севиль Магеррамова, Ляман Дашдамирова, Бахруз Сулейманлы, Нурлан Аббаслы и Эйнулла Бахрамов примут участие в летней школе, которая организуется в городе Дубна (Россия). Руководитель Отдела образования Института физики, доктор физико-математических наук Абасат Исаев сообщил, что по инициативе директора института, уполномоченного представителя Азербайджанской Республики в Институте ядерных исследований в Дубне (РФ), члена-корреспондента НАНА Назима Мамедова с 3 по 27 июля текущего года магистранты примут участие в летней школе, которая пройдет в Институте ядерных исследований.
А.Исаев отметил, что в летней школе наряду с представителями Азербайджана, примут участие представители из Польши, Румынии, Болгарии, Чешской Республике и Словакии. Главной целью организации участия магистрантов в летней школе является ознакомление их с последними достижениями науки и повышение интереса к науке.