Akademik İradə Hüseynovanın 50 yaşı tamam olur
2015-ci il may ayının 24-də istedadlı alim və pedaqoq, bacarıqlı elm təşkilatçısı, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın 50 yaşı tamam olur.
İradə Hüseynova 1965-ci il mayın 24-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində anadan olmuşdur. 1987-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, AMEA-nın Botanika İnstitutunun “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə aspiranturasının əyani şöbəsinə daxil olmuş və 1994-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1990-cı ildən Botanika İnstitutunun Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları şöbəsində kiçik elmi işçidən laboratoriya müdiri vəzifəsinə kimi yüksəlmişdir.
2004-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
2015-ci ildə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin olunmuşdur.
İradə Hüseynova fotosintezin biokimyası, biofizika və molekulyar biologiya sahəsində yüksək ixtisaslı mütəxəssisdir. Alim tərəfindən ali bitkilərin fotosintetik membranlarının əsas struktur-funksional komponentləri olan piqment-zülal komplekslərinin sintezi, yığılması və formalaşması proseslərinin molekulyar-genetik mexanizmləri kompleks şəkildə tədqiq olunmuş, bitkilərin ekstremal şəraitə uyğunlaşmasında fotosintetik dəyişikliklərin mümkün rolu müəyyənləşdirilmiş və bitkilərin abiotik (quraqlıq, şoranlıq, radiasiya) və biotik (virus, fitoplazma) streslərə qarşı davamlılığının müdafiə-adaptasiya proseslərinin əsasları aydınlaşdırılmışdır. İlk dəfə olaraq Azərbaycanda mədəni və yabanı tərəvəz bitkilərində seroloji və molekulyar metodlarla RNT- və DNT-genomlu viruslar və bu virusların qarışığı aşkar edilmiş, onların molekulyar identifikasiyası aparılmış və patogenlə yoluxmuş bitkilərin biokimyəvi, fizioloji və biofiziki xüsusiyyətləri öyrənilmişdir.
Alim 250-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın, 6 kitab fəslinin, 2 buklet,1 metodik vəsait və 1 kitabın müəllifidir. Onun elmi işlərinin nəticələri çoxsaylı beynəlxalq konqres, konfrans və simpoziumlarda təqdim olunmuş, dünyanın yüksək impakt faktorlu jurnallarında dərc olunmuşdur. İradə Hüseynovanın elmi işlərinə dünyanın nüfuzlu nəşrlərində dəfələrlə istinad olunmuşdur. Onun aldığı nəticələr AMEA-nın illik hesabatlarında ən mühüm elmi nəticələr sırasına daxil edilmişdir.
Alimin elmi rəhbərliyi ilə 3 biologiya üzrə fəlsəfə doktoru işi müdafiə olunmuş, 2 elmlər və 2 fəlsəfə doktoru müdafiəyə təqdim olunmaq ərəfəsindədir.
İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 2010-2011-ci illər üzrə müsabiqələrinin qalibi olan bəzi layihələrdə iştirak etmişdir. O, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Regionlararası Cinayət və Qanun Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrində biomüdafiə və biotəhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi” mövzusunda beynəlxalq layihənin əsas iştirakçısıdır.
AMEA-nın Botanika İnstitutunun Elmi Şurasının və Müdafiə Şurasının üzvü, Respublika Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya elmləri üzrə şurasının sədr müavini, AMEA-nın Xəbərləri (biologiya və tibb elmləri) jurnalının baş redaktorunun müavini, YUNESKO yanında “Bioetika, elmi biliklərin və texnologiyaların etikası” üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin sədr müavinidir.
Akademik Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq, Avropa Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar (FEBS), Avropa Bitki Bioloqları (FESPB) və Azərbaycanın bir sıra elmi cəmiyyətlərinin üzvüdür.
İradə Hüseynova 1999-cu ildən elmi fəaliyyətlə yanaşı, Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin Biofizika və molekulyar biologiya kafedrasında pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olaraq, ixtisas kurslarından mühazirə və məşğələlər aparır. Onun elmi rəhbərliyi altında 20-dən artıq bakalavr və magistr dissertasiya işləri müdafiə olunmuşdur.
Alim 2013-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Həsən Bəy Zərdabi” adına və beynəlxalq elmi cəmiyyətlərin müxtəlif mükafatlarına layiq görülmüşdür.
Azərbaycanın biologiya sahəsində tanınmış görkəmli alimini 50 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Академику Ираде Гусейновой исполнилось 50 лет
24 мая 2015 г. исполнилось 50 лет талантливому ученому и педагогу, директору Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА, академику Ираде Гусейновой.
Ирада Гусейнова родилась 24 мая 1965 года в городе Ордубад Нахичеванской АССР Азербайджанской ССР. Окончила химический факультет Азербайджанского государственного университета. В 1994 году защитила кандидатскую диссертацию.
Трудовую карьеру начала в 1990-м году с должности младшего научного сотрудника в Отделе молекулярно-генетических основ продовольственных процессов и повысилась до должности заведующей лабораторией.
В 2004 году защитила докторскую диссертацию, в 2007 году была избрана членом-корреспондентом, в 2014 году – действительным членом НАНА.
В 2015 году была назначена на должность директора Института молекулярной биологии и биотехнологии НАНА.
Ирада Гусейнова – высококвалифицированный специалист в области биохимии фотосинтеза, биофизики и молекулярной биологии. Ученым комплексно исследованы молекулярно-генетические механизмы синтеза, сборки и формирования структурно-функциональных компонентов фотосинтетической мембраны высших растений – пигмент-белковых комплексов; установлена возможная роль фотосинтетических изменений в адаптации растений к экстремальным условиям выращивания и выяснены молекулярные основы защитно-адаптационных процессов растений пшеницы к абиотическим (засуха, солевой стресс, радиация) и биотическим стрессам (вирус, фитоплазма). Впервые при помощи серологических и молекулярных анализов у различных культурных и диких овощных растений, собранных в разных регионах Азербайджана, были обнаружены РНК- и ДНК-геномные вирусы и смесь этих инфекций, проведена их молекулярная идентификация и изучены биохимические, физиологические и биофизические свойства инфицированных растений.
Ученый является автором более 250 научных трудов, в том числе 3 монографий, 6 книжных глав, 2 буклетов, 1 методического пособия и 1 книги.
Под научным руководством ученого были подготовлены 3 доктора философии по биологии, 2 доктора наук и 2 доктора философии собираются к защите.
Ирада Гусейнова приняла участие в некоторых проектах, победивших в конкурсах Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики на 2010-2011 гг. Она является главным организатором международного проекта «Укрепление биозащиты и биобезопасности в странах Южного Кавказа и Центральной Азии» Межрегионального научно-исследовательского института ООН по вопросам преступности и правосудия.
Ученый является членом Ученого совета Института ботаники НАНА и Совета обороны, заместителем председателя Совета по биологическим наукам Республиканского совета по организации и координации научных исследований, заместителем главного редактора журнала «Хеберлер НАНА» (биологические и медицинские науки), заместителем председателя Национального комитета Азербайджана по «Биоэтике, этике научных знаний и технологий» при ЮНЕСКО.
Является членом Международного общества по фотосинтезу, Европейского общества по биологии растений (FESPB), Азербайджанского общества биохимиков и молекулярных биологов и т.д.
Ученый в 2013 году была удостоена награды имени «Гасана бека Зардаби» и многочисленных наград ряда международных научных сообществ.
Поздравляем видного ученого Азербайджана с 50-летним юбилеем, желаем ей долгой жизни, крепкого здоровья и дальнейших достижений в развитии отечественной науки.