XXII Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz sərgi-konfransı keçiriləcək
2-5 iyun tarixlərində saat 12:00-da Bakı Ekspo Mərkəzində Xəzəryanı regionun energetika sektorunun ən böyük tədbiri sayılan XXII Azərbaycan Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz 2015” (“Caspian Oil and Gas 2015”) sərgi və konfransı keçiriləcək.
Regionda neft-qaz sənayesinin əsas hadisəsi olan və beynəlxalq müstəvidə tanınmış platforma sayılan bu sərgi və konfrans iyirmi ildən çoxdur ki, Xəzər regionunun əsas neft-qaz layihələrini və enerji təhlükəsizliyinin təminatını müzakirə etmək üçün ən yüksək səviyyəli rəhbərləri bir araya gətirir. Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən dəstək göstərilən neft-qaz sərgisində 300-dən çox şirkət iştirak edəcək.
Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu və xarici meydançasını əhatə edən sərginin ekspozisiyası neft hasilatı və enerji resurslarının nəqli sahəsində innovasiyalı texnologiyalar, neft və qazın saxlanması üçün sistemlərin təmin edilməsi, regionda mövcud və gələcək neft-qaz layihələri və s. tematik bölmələrdən ibarətdir.
İşgüzar proqramın mühüm tərkib hissələrindən biri də Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” konfransıdır. İyunun 3-4-də keçiriləcək konfrans Azərbaycan, Böyük Britaniya, Almaniya, Gürcüstan, İran, Türkiyə, ABŞ və bir sıra digər ölkələrdən 500 nəfərdən çox mütəxəssis və yüksək vəzifəli qonağı bir araya gətirəcək. Builki konfransda dövlət strukturlarını təmsil edən 50-dən çox nümayəndənin, eləcə də müxtəlif dünya ölkələrindən aparıcı neft-qaz ekspertlərinin və iri neft-qaz şirkətlərini təmsil edən rəhbərlərin çıxışı gözlənilir.

22nd international Caspian Oil and Gas Exhibition and Conference to be held
On June 2-5 Baku will host the 22nd largest event of the energy sector of the Caspian region - Caspian oil and gas Exhibition and Conference (Caspian Oil & Gas 2015). As an internationally recognised platform and a major event in the oil and gas industry in the region, for over 20 years the exhibition and conference have attracted the most senior level directorsto discuss key oil and gas projects in the Caspian region and to ensure energy security. The Ministry of Energy of Azerbaijan and the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) offer their invaluable support for Caspian Oil and Gas.
Over 250 companies will take part in the upcoming Caspian Oil and Gas exhibition. The exhibition area takes up three pavilions of the Baku Expo Center rand the open air exhibition space.  The event is divided into sections, including new technologies in oil extraction and energy resource transportation, storage systems for oil and gas, current and future oil and gas projects in the region and other important fields. A range of companies have already been confirmed as sponsors, including;SOCAR, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Baker Hughes, Bos Shelf MMC, BP, Caspian Drilling Company, Caspian Geophysical, Caspian Marine Services, Caspian Pipe Coatings, Chelpipe, Cross Caspian, Dentons, Global Energy, Inpex, RussNeft, TPAO, Tekfen Construction, Total, Schlumberger and others. Caspian Energy International Media Group is a general media-partner of exhibition and conference.
The International Caspian Oil and Gas Conference, which is an important part of the business programme, will be held at the JW Marriott Absheron Baku hotel from the 3 to 4 June. Over 500 delegates from more than 30 countries will take part in the annual conference. More than 50 representatives of state bodies, leading experts in the oil and gas industry and chief executives of major oil and gas companies from different countries will speak at the conference.