Muxtar İmanov 1955-ci il mayın 28-də Naxçıvan MR Şərur rayonunun Axura kəndində anadan olmuşdur. 1977-ci ildə Azərbaycan Dövlət Univer­­si­te­tinin Filologiya fakül­təsi­ni bi­tirmiş, 1984-cü ildə namizədlik, 2007-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1977-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Həmzəli kənd orta məktəbində müəllim vəzifəsində əmək fəaliy­yətinə başlayan Muxtar İmanov AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, Folklor İnstitutunda böyük və aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.  2011-ci ildən AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktorudur.
AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov bir müddət “Yazıçı” nəşriyyatının baş redaktoru olmuşdur. Hazırda Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komis­si­yasında “Ədəbiyyat” fənni üzrə elmi-metodiki seminarın rəhbəri və Ekspert şurasının sədri, həmçinin İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti Yayım şurasının üzvüdür.
“Müasir Azərbaycan nəsrində psixologizm”, “Gü­lü­­­şün arxaik kökləri”, “Xalq gülüşünün poetikası”, “Folklorda obrazın ikiləş­mə­si”, “Folklor həm keçmiş, həm də bugündür” kimi 7 monoqrafiya və kitabın, 120-dən artıq elmi əsərin, 115 məqalənin müəllifidir.
Görkəmli folklorşünas alimin elmi əsərləri Azərbaycan nəsrində bədii psixologizm probleminin nə­zə­ri əsaslarının müəyyənləşdirilməsinə, Azərbaycan xalq gülüş mədəniyyəti ilə bağlı elmi konsepsiyanın yaradılmasına, folklorşünaslığın bir sıra aktual prob­lem­­lə­ri­nə həsr  olunmuşdur.
İlk dəfə onun araşdırmalarında Azərbaycan yazılı və şifahi ədəbiyyatında  qəhrəman və əvəzedici, qəhrəman və antiqəhrəman problemləri araşdırma predmetinə çevrilmiş, bədii obrazın ikiləşməsinin mifdən gələn və folklorun müxtəlif janrlarında əksini tapan, yazılı ədəbiyyatda daha mürəkkəb şəkildə ortaya çıxan səciyyəvi modelləri müəyyənləşdirilmişdir.
AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov yazılı ədəbiyyat və folklor münasibətlərinə yeni baxış gətirmiş, ədəbi düşüncənin yazılı və şıfahi laylarına etnik bədii özünüifadənin müxtəlif kodları kimi yanaşılmasının ilk nəzəri təhlil standartlarını təqdim etmişdir.
Görkəmli alim Azərbaycan folklorunun toplanması, tərtibi və nəşr olunması sa­həsində xidmətlər göstərmişdir. O, “Zəngəzur folkloru” (Azərbaycan folkloru antologiyası, VII kitab) və 9 cild­lik “Qarabağ: folklor da bir tarixdir” toplularının layihə rəhbəri və həmmüəllifidir.
Görkəmli folklorşünas alimi 60 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Исполнилось 60 лет члену-корреспонденту НАНА Мухтару Иманову
28 мая исполнилось 60 лет видному ученому-фольклористу, директору Института фольклора НАНА, члену-корреспонденту НАНА Мухтару Казым оглы Иманову.
Мухтар Иманов родился 28 мая 1955 года в селе Ахура Шарурского района Нахичеванской АССР в семье интеллигента. В 1972 году окончил среднюю школу в селе Ахура, в 1977 — филологический факультет Азербайджанского государственного университета имени С. М. Кирова. В 1983 году окончил аспирантуру Института литературы имени Низами Гянджави Академии Наук Азербайджанской ССР. В 1984 году защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по филологии. В 2007 году защитил докторскую диссертацию по теме «Генезис и поэтика смеха в Азербайджанском национальном фольклоре». В 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
Мухтар Иманов с 1977 по 1980 год работал преподавателем литературы в средней школе села Хамзали Шарурского района Нахичеванской ССР. В 1983—1992 годах работал младшим научным сотрудником, затем научным сотрудником и главным научным сотрудником в Институте литературы имени Низами Гянджави. С 2011 года является директором Института фольклора НАНА.
С 1992 по 2000 год был главным редактором издательства «Язычы» Союза писателей Азербайджана. В настоящее время является руководителем научно-методического семинара ГКПС по «Литературе» и председателем Экспертного совета, а также членом вещательного совета Общественного телевидения Азербайджана.
Ученый является автором более 120 научных трудов, около 115 научных статей, 7 монографий и 6 книг.
Научные труды видного ученого-фольклориста посвящены определению научных основ проблемы художественного психологизма в прозе Азербайджана, созданию научной концепции, связанной с народной смеховой культурой Азербайджана, а также ряду актуальных проблем фольклористики.
Впервые в его трудах предметом исследования стали герой и заменяющий, герой и антигерой в письменной и устной литературе Азербайджана.
Видный ученый имеет большие заслуги в сборе, составлении и публикации образцов азербайджанского фольклора. Он является руководителем проекта и соавтором сборника «Фольклор Зангезура» (Антология азербайджанского фольклора, VII книг) и 9-томного сборника «Карабах: фольклор тоже история».
Поздравляем видного ученого Азербайджана с 60-летним юбилеем, желаем ему долгой жизни, крепкого здоровья и дальнейших достижений в развитии отечественной науки.