Akademik Ziyad Səmədzadənin 75 yaşı tamam olur
İyunun 25-də “Şöhrət” ordenli, Milli Məclisin iqtisadi siyasət komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadənin 75 yaşı tamam olur.
Ziyad Səmədzadə 1940-cı il iyun ayının 25-də Bakı şəhərinin Buzovna kəndində anadan olmuşdur. 1961-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin iqtisad fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1962-1965-ci illərdə SSRİ Elmlər Akademiyası İqtisadiyyat İnstitutunun aspiranturasında təhsil almış və elə həmin institutda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir.
Z.Səmədzadə 1971-ci ildə 31 yaşında iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə etmiş və keçmiş SSRİ məkanında ictimai elmlər sahəsində bu yüksək elmi ada layiq görülən ilk alimlərdən biri olmuşdur.
1980-ci ildə Z.Səmədzadə AMEA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
1983-1993-cü illərdə Mərkəzi Komitədə İqtisadiyyat şöbəsinin müdiri, Ali Sovet sədrinin birinci müavini, Baş nazirin birinci müavini, Dövlət Plan-İqtisad Komitəsinin sədri, TACİS və TRACECA proqramları üzrə Azərbaycanın Milli koordinatoru olmuşdur.
Alim iqtisadi inkişaf, struktur, demoqrafiya, məşğulluq, effektlilik kimi aktual problemlərə dair 500-dən çox əsərin, o cümlədən çoxsaylı monoqrafiyaların müəllifidir. Akademikin onlarla yetirməsi bu gün ölkəmizdə və onun sərhədlərindən kənarda səmərəli fəaliyyət göstərir.
Akademik Z.Səmədzadə Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, Beynəlxalq İqtisadçılar İttifaqının vitse-prezidenti kimi də mühüm işlər görür. Z.Səmədzadə yeni ideya və üsulların, yeni iqtisadi təfəkkürün yorulmaz təbliğatçısıdır. 1999-cu ildə akademik “İqtisadiyyat” adlı qəzet təsis etmiş və onun müntəzəm nəşrinə başlamışdır.
Z.Səmədzadənin çoxcəhətli elmi fəaliyyətində respublika regionlarının sosial-iqtisadi inkişafının mühüm problemlərinin tədqiqi də öz əksini tapmışdır. Onun elmi axtarışlarında Azərbaycan paytaxtının iqtisadi və sosial inkişafı ilə bağlı mülahizələri də mühüm yer tutur. Bu araşdırmalar əsasında Bakının iqtisadi, sosial inkişafına dair monoqrafiya dərc edilmiş, konkret tövsiyələr hazırlanaraq ali idarəetmə orqanlarına təqdim edilmişdir.
Akademikin baş elmi redaktəsi ilə “Azərbaycan XXI əsrin astanasında” üçcildliyi nəşr edilmişdir.
Dünya ölkələrinin iqtisadi inkişaf təcrübəsini dərindən öyrənən və onların mütərəqqi cəhətlərini Azərbaycanda təbliğ edən Səmədzadə bir çox ölkələrdə, o cümlədən bir neçə dəfə Çin Xalq Respublikasında olmuş, “Dünya iqtisadiyyatı: Çin “iqtisadi möcüzəsi” kitabını nəşr etdirmişdir.
2004-ci ildə akademikin ölkə və onun hüdudlarından kənarda böyük əks-səda doğurmuş, “Böyük yolun mərhələləri” – “Azərbaycan iqtisadiyyatı yarım əsrdə: reallıq və perspektivlər” adlı kitabı çapdan çıxmışdır.
Azərbaycanın görkəmli iqtisadçı alimini 75 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

Academician Ziyad Samadzadeh is 75 years old
On June 25, Academician with “Shorat” Order, chairman of the Committee for Economic policy of Milli Majlis Ziyad Samadzadeh is 75 years old.
Ziyad Samadzadeh was born on June 25, 1940 in Buzovna district, Baku. In 1961 graduated from Azerbaijan State University with diploma of honor. In 1962-1965, educated at postgraduate studies of USSR Academy of Sciences Intitute of Economy and defended PhD thesis at the same institute.
Z. Samadzadeh defended doctoral thesis at age of 31 in 1971 due to gaining academic title of Dr. Economy and had been one of the first scientists who had deserved to this honorary title over social sciences in the USSR.
In 1980, was elected corresponding member of ANAS, 1989 – active member of ANAS.
In 1983-1993, had been head of the Economic Department of the Central Committee, First Deputy Chairman of the Supreme Soviet, First Deputy Prime Minister, Chairman of the State Planning and Economic Committee, National Coordinator for TACIS and TRACECA programs.
Scholar is the author of more than 500 papers covering urgent problems such as economic development, demography, employment, efficiency, including numerous monographs. Tens of academician’s followers efficiently operate in the country and beyond.
As chairman of Azerbaijan Economists’ Union, Vice-President of the International Union of Economists, acad. Z.Samadzadeh carries out important works. He founded “Economy” newspaper in 1999 and began its regular publication.
Z. Samadzadeh’s research object is investagtion of vital problems of the social- economic development of republic regions. Monograph on the economic and social development of Baku city has been published reliying on his studies, conducted brief recommendations and submitted to the supreme administrative bodies.
2500 pages of three volumes dubbed “Azerbaijan on the verge of XXI century” was released by scientific editorship of academician.
Deeply assimilating economic experience of world countries and promoting their progressive aspects in Azerbaijan, Z. Samadzadeh had been in many countries, including the People's Republic of China for twice, and published "World economy: China's “economic miracle” book.
In 2004, Academician’s book dubbed The stages of the great way" - "Azerbaijan’s economy in a half of century: reality and prospects" that aroused great resonance in the country and beyond its borders, was published.
We congratulate celebrate economist scientist on the occasion of 75th anniversary, wish him long life, robust health and succeses in development of Azerbaijan science.