İraqla elmi əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
AMEA Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin “Xarici ölkələrin akademik qurumları ilə əlaqələr” şöbəsinin rəisi Bünyamin Seyidov dekabrın 3-də AR Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyində keçirilmiş Azərbaycan və İraq hökumətləri arasında ticarət, iqtisadi, elmi, texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın ekspertlər iclasında iştirak edib.
Tədbirdə komissiyanın 1-ci iclas Protokolunun müddəaları müzakirə olunub, o cümlədən elm sahəsində İraqla əməkdaşlığı əhatə edən məsələlərə baxılıb. Belə ki, elmi konfrans və simpoziumların təşkil olunması, yanacaq-energetika kompleksinin inkişafı sahəsində elmi-tədqiatların, iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoruna yönəldilmiş tədqiqatların aparılması və əlyazmaların mübadiləsi sahəsində birgə əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən məsələlərin əks olunduğu Protokolun sabah keçiriləcək Azərbaycan-İraq birgə komissiyasının 1-ci iclasında imzalanması nəzərdə tutulub. Tədbirdə AMEA-nı vitse-prezident, akademik İsa Həbibbəyli təmsil edəcək.

Scientific cooperation via Iraq was discussed
Bunyamin Seyidov, head of “Relations with academic organizations of the foreign countries” department of ANAS International relations office has attended in the experts’ assembly of Joint Commission for trade, economic, scientific, technical and cultural cooperation between Azerbaijan and Iraq governments at AR Ministry of Communication and Information December 3.
1st session of the Commission discussed the provisions of the Assembly Protocol, which covers cooperation issues with Iraq in the field of science. Thus, the parties agreed on joint cooperation in the organization of scientific conferences and symposia, to carry out scientific- researches in the development of fuel and energy complex and researches directed the non-oil sector exchange of manuscripts as well.
Noted that, these issues are reflected in the Protocol will be signed at the 1st-Azerbaijan-Iraq joint commission tomorrow. Vice-president acad. Isa Habibayli will represent the ANAS in the event.