AMEA Naxçıvan Bölməsində Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyi ilə əlaqədar elmi konfrans keçirilib
25.06.2015 05:17
Cəmşid Naxçıvanski bacarıqlı sərkərdə kimi şərəfli döyüş yolu keçib. O, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda aparılan mübarizələrdə göstərdiyi şücaətlərlə milli hərb sənəti tarixinə dəyərli töhfələr verib. Böyük sərkərdənin ölkədə yüksəkixtisaslı hərbçi kadr hazırlığı sahəsində zəngin fəaliyyəti təqdirəlayiqdir. Cəmşid Naxçıvanski 1930-cu illərin ağır repressiyalarına məruz qalan və totalitarizmin qurbanına çevrilən vətənpərvər şəxsiyyətlərdəndir.
Bu fikirlər  AMEA Naxçıvan Bölməsində görkəmli sərkərdə Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən elmi konfransda səsləndirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin və AMEA Naxçıvan Bölməsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransı bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq bildirib ki, AR Prezidentinin “Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2015-ci il 2 aprel tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə aprel ayının 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində AMEA Naxçıvan Bölməsi tərəfindən məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir.
Elmi konfransda AMEA Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zeynəb Quliyevanın “General-mayor Cəmşid Naxçıvanskinin həyatı və fəaliyyəti (1895-1917-ci illər)”, həmin institutun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyevin “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Cəmşid Naxçıvanski”, institutun şöbə müdiri İlhami Əliyevin “Cəmşid Naxçıvanskinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə fəaliyyəti və erməni daşnaklarına qarşı mübarizəsi”, institutun elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Rəhimovun “Cəmşid Naxçıvanskinin sovet hakimiyyəti illərində ordu quruculuğu və hərbi kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyəti” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd edilib ki, C.Naxçıvanski zəngin və maraqlı həyat yolu keçib. Xan əsilli sərkərdə ulu babalarının və atasının döyüş yolunu zəfərlərlə, özünəməxsus istedad və bacarıqla davam etdirib. Araşdırmalar zamanı onun haqqında Azərbaycanda, o cümlədən keçmiş Sovet İttifaqında, əsasən 1970-ci ildən sonra məqalələr yazıldığı məlum olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin Cəmşid Naxçıvanskinin adının unudulmaması üçün atdığı qəti, ciddi addımlar nəticəsində qəhrəman sərkərdə haqqında elmi və elmi-publisistik məqalələr işıq üzü görməyə başlayıb. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev hələ 1970-ci ilin avqustunda “Cəmşid Naxçıvanskinin adının əbədiləşdirilməsi haqqında” qərar verib. Bu qərara əsasən, generalın vətəni Naxçıvanda ev-muzeyi yaradılıb. Qərarda yeni yaradılacaq respublika hərbi təmayüllü məktəbə Cəmşid Naxçıvanskinin adının verilməsi barədə də bənd olub. O dövrdə bu, böyük cəsarət nümunəsi, millətin tarixi şəxsiyyətinin layiq olduğu səviyyədə bəraəti yolunda atılan dəyərli addım, həm də ümummilli lider Heydər Əliyevin məxsus olduğu millətin sərkərdələr sülaləsinə böyük töhfəsi idi.

В Нахчыванском Отделении НАНА прошла научная конференция, посвященная 120-летнему юбилею Джамшида Нахчыванского
25.06.2015 05:17
Джамшид Нахчыванский как находчивый военачальник прошел славный боевой путь. В сражениях за независимость Азербайджана он своей отвагой и доблестью внес ценный вклад в историю национального военного искусства. Достойна высокой оценки богатая деятельность видного командующего армии в области подготовки высококвалифицированных военных кадров. Джамшид Нахчыванский является одним из тех личностей-патриотов своей Родины, которые были подвергнуты жестоким репрессиям 1930-х годов и стали жертвой тоталитарного режима.
Эти мысли прозвучали в рамках научной конференции, прошедшей в Нахчыванском Отделении НАНА по случаю 120-летнего юбилея видного военачальника Джамшида Нахчыванского.
Конференцию, прошедшую при организации Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики и Нахчыванского Отделения НАНА, вступительным словом открыл председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев. В целях обеспечения исполнения Распоряжения Президента АР «О праздновании 120-летнего юбилея Джамшида Нахчыванского» от 2 апреля 2015 года, 9 апреля Председатель Верховного Совета Нахчыванской Автономной Республики подписал Распоряжение «План мероприятий в связи с проведением 120-летнего юбилея Джамшида Нахчыванского в Нахчыванской Автономной Республике». В направлении реализации задач, вытекающих из настоящего Распоряжения, Нахчыванским Отделением НАНА осуществляются целенаправленные мероприятия.
На научной конференции были заслушаны доклады старшего научного сотрудника Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского Отделения НАНА, доктора философии по истории Зейнаб Гулиевой «Жизнь и деятельности генерал-майора Джамшида Нахчыванского (1895-1917 годы)», старшего научного сотрудника того же института, доктора философии по истории Мусы Гулиева «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и Джамшид Нахчыванский», зав.отделом института Ильхами Гулиева «Деятельность Джамшида Нахчыванского в период Азербайджанской Демократической Республики и его борьба против армянских дашнаков», ученого секретаря института, доктора философии по истории Яшара Рахимова «Строительство армии Дж.Нахчыванским в эпоху советской власти и его деятельность в подготовке военных кадров».