AMEA Naxçıvan Bölməsində Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyi ilə əlaqədar elmi konfrans keçirilib
25.06.2015 05:17
Cəmşid Naxçıvanski bacarıqlı sərkərdə kimi şərəfli döyüş yolu keçib. O, Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda aparılan mübarizələrdə göstərdiyi şücaətlərlə milli hərb sənəti tarixinə dəyərli töhfələr verib. Böyük sərkərdənin ölkədə yüksəkixtisaslı hərbçi kadr hazırlığı sahəsində zəngin fəaliyyəti təqdirəlayiqdir. Cəmşid Naxçıvanski 1930-cu illərin ağır repressiyalarına məruz qalan və totalitarizmin qurbanına çevrilən vətənpərvər şəxsiyyətlərdəndir.
Bu fikirlər  AMEA Naxçıvan Bölməsində görkəmli sərkərdə Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən elmi konfransda səsləndirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin və AMEA Naxçıvan Bölməsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransı bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq bildirib ki, AR Prezidentinin “Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2015-ci il 2 aprel tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə aprel ayının 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri “Cəmşid Naxçıvanskinin 120 illik yubileyinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında keçirilməsi ilə əlaqədar Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamdan irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində AMEA Naxçıvan Bölməsi tərəfindən məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir.
Elmi konfransda AMEA Naxçıvan Bölməsinin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zeynəb Quliyevanın “General-mayor Cəmşid Naxçıvanskinin həyatı və fəaliyyəti (1895-1917-ci illər)”, həmin institutun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Musa Quliyevin “Ümummilli lider Heydər Əliyev və Cəmşid Naxçıvanski”, institutun şöbə müdiri İlhami Əliyevin “Cəmşid Naxçıvanskinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə fəaliyyəti və erməni daşnaklarına qarşı mübarizəsi”, institutun elmi katibi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Yaşar Rəhimovun “Cəmşid Naxçıvanskinin sovet hakimiyyəti illərində ordu quruculuğu və hərbi kadrların hazırlanması sahəsində fəaliyyəti” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qeyd edilib ki, C.Naxçıvanski zəngin və maraqlı həyat yolu keçib. Xan əsilli sərkərdə ulu babalarının və atasının döyüş yolunu zəfərlərlə, özünəməxsus istedad və bacarıqla davam etdirib. Araşdırmalar zamanı onun haqqında Azərbaycanda, o cümlədən keçmiş Sovet İttifaqında, əsasən 1970-ci ildən sonra məqalələr yazıldığı məlum olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin Cəmşid Naxçıvanskinin adının unudulmaması üçün atdığı qəti, ciddi addımlar nəticəsində qəhrəman sərkərdə haqqında elmi və elmi-publisistik məqalələr işıq üzü görməyə başlayıb. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev hələ 1970-ci ilin avqustunda “Cəmşid Naxçıvanskinin adının əbədiləşdirilməsi haqqında” qərar verib. Bu qərara əsasən, generalın vətəni Naxçıvanda ev-muzeyi yaradılıb. Qərarda yeni yaradılacaq respublika hərbi təmayüllü məktəbə Cəmşid Naxçıvanskinin adının verilməsi barədə də bənd olub. O dövrdə bu, böyük cəsarət nümunəsi, millətin tarixi şəxsiyyətinin layiq olduğu səviyyədə bəraəti yolunda atılan dəyərli addım, həm də ümummilli lider Heydər Əliyevin məxsus olduğu millətin sərkərdələr sülaləsinə böyük töhfəsi idi.

Nakhchivan Branch of ANAS held the scientific conference devoted to Jamshid Nakhchivanski’s 120th anniversary
25.06.2015 05:17
Jamshid Nakhchivanski has passed a glorious path as a resourceful warlord. In the battle for the independence of Azerbaijan he contributed to military art with his courage and valor. Prominent commander’s rich activities in the field of training of highly qualified military personnel are praiseworthy. Jamshid Nakhchivanski is one of those personalities who has been subjected to brutal repression of the 1930s and became a victim of the totalitarian regime.
These thoughts voiced in the scientific conference in Nakhchivan Branch of ANAS which was held on the occasion of the 120th anniversary of a prominent commander Jamshid Nakhchivanski.
Conference with co-organization of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic and Nakhchivan Branch of ANAS was opened by chairman of the Branch, academician Ismayil Hajiyev. In order to ensure the execution of the Order of the President of Republic of Azerbaijan "On the celebration of the 120th anniversary of Jamshid Nakhchivanski" dated April 2, 2015 April, Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic signed a decree on April 9 on the "Action Plan in connection with the 120th anniversary of Jamshid Nakhchivanski in Nakhchivan Autonomous Republic”. Towards the implementation of the tasks arising from this Order, Nakhchivan Branch of ANAS carried out purposeful measures.
At the conference were delivered reports by senior researcher of the Institute of History, Ethnography and Archaeology of ANAS Nakhchivan Branch, PhD in history Zeynab Guliyeva on "Life and work of General - Major Jamshid Nakhchivanski (1895-1917 years)", senior researcher at the same institute, PhD in History Musa Guliyev on "National leader Heydar Aliyev and Jamshid Nakhchivanski", chief department of the institute Ilhami Guliyev on "Jamshid Nakhchivanski’s activities during the Azerbaijan People Republic and his struggle against the Armenian Dashnaks", scientific secretary of the institute, PhD in History Yashar Rahimov on "J. Nakhchivanski’s army building in the Soviet era and his activities in the training of military staff”.