AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc alimi Çexiyada ezamiyyətdə olub
AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc alimi, Protistologiya laboratoriyasının doktorantı Türkan Qurbanova Çexiya Respublikası Elmlər Akademiyasında təcrübə keçib. O, 25 günlük ezamiyyət müddətində ÇREA-nın Parazitologiya İnstitutunun Parazitlərin Molekulyar Filogenesiyası və Təkamülü laboratoriyasında tətbiq olunan yeni metodlara yiyələnib.
Ezamiyyət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə “Birhüceyrəli ibtidai parazitlər olan koksidilərin növ tərkibinin müasir molekulyar metodlarla (DNT amplifikasiyası, PZR, DNT sekvinasiyası) təyin edilməsinin öyrənilməsi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, müasir molekulyar metodlara aid olan DNT amplifikasiyası, PZR və DNT sekvinasiyası Azərbaycanda protistologiya sahəsində ilk dəfə tətbiq olunur.

Молодой ученый Института зоологии НАНА была в командировке в Чехии
Молодой ученый Института зоологии НАНА, докторант лаборатории протистологии Туркан Гурбанова прошла практику в Академии наук Чешской Республики. В течение 25 дневной командировки она освоила новый метод исследования в лаборатории молекулярной филогенеции и эволюции паразитов.
Командировка состоялась при поддержке Фонда развития науки при Президенте АР в рамках проекта “ Изучение определения современными молекулярными методами состава одноклеточных примитивных паразитов-кокцидий (аплификация ДНК, секвинация ДНК, ПЦР).
Отметим, что в Азербайджане современные молекулярные методы аплификации ДНК, секвинации ДНК и ПЦР впервые применяются в области протистологии.