AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc alimi Çexiyada ezamiyyətdə olub
AMEA Zoologiya İnstitutunun gənc alimi, Protistologiya laboratoriyasının doktorantı Türkan Qurbanova Çexiya Respublikası Elmlər Akademiyasında təcrübə keçib. O, 25 günlük ezamiyyət müddətində ÇREA-nın Parazitologiya İnstitutunun Parazitlərin Molekulyar Filogenesiyası və Təkamülü laboratoriyasında tətbiq olunan yeni metodlara yiyələnib.
Ezamiyyət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə “Birhüceyrəli ibtidai parazitlər olan koksidilərin növ tərkibinin müasir molekulyar metodlarla (DNT amplifikasiyası, PZR, DNT sekvinasiyası) təyin edilməsinin öyrənilməsi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, müasir molekulyar metodlara aid olan DNT amplifikasiyası, PZR və DNT sekvinasiyası Azərbaycanda protistologiya sahəsində ilk dəfə tətbiq olunur.

Young scientist of ANAS Institute of Zoology, PhD student of Protistology laboratory – Turkan Gurbanova has probated at Academy of Sciences of the Czech Republic . During 25 day visit she obtained new methods applying at laboratory of Molecular Evolution and Phylogenetics of Parasites, Institute of Parasitology ASCR.
Trip has been realized by support of Science Development Fund under AR President within the frame of the “Study for determining Coccidia - single-cell parasite species composition via primary modern molecular methods (DNA amplification, PCR, DNA sequenation) project”.
Note that, being modern molecular methods - DNA amplification, PCR, DNA sequenation are implemented in the field of Protistology in Azerbaijan for the first time.