Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın növbəti iclasında bir sıra məsələlər müzakirə edilib
AMEA Botanika İnstitutunun laboratoriya korpusunda Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə Elmi Şuranın sədr müavini, akademik İradə Hüseynova Şuraya fiziki-kimyəvi biologiya, zoologiya, botanika və fiziologiya seksiyalarından elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramları üzrə daxil olan doktorant və dissertantların mövzuları, rəhbərləri  və  məsləhətçiləri barədə məlumat verib. Sonra uyğun seksiyalar üzrə yeni qəbul olunmuş doktorant və dissertantların mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb. Bəzi dissertasiyaların mövzularında müəyyən dəyişikliklər nəzərə alınmaqla, mövzular təsdiq edilib. Bəzi mövzular isə yenidən baxılmaq üçün müəssisələrin Elmi Şuralarına qaytarılıb.
Müzakirələrdə Biologiya Problemləri üzrə Elmi Şuranın katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, Elmi Şuranın üzvlərindən Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə, Zoologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Ələkbərov, botanika seksiyasının sədr müavini, prof.  Səyyarə İbadullayeva, zoologiya seksiyasının sədri, prof. Zəkəriyyə Məmmədov, fiziologiya seksiyasının sədri, b.ü.e.d. Arif Mehtiyev, biologiya üzrə elmlər dokorları Elman İsgəndər, Eldar Novruzov, Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Vahid Fərzəliyev, Sevinc Hüseynova, Ələmdar Məmmədov, Azərbaycan Tibb Universitetinin Tibbi biologiya və genetika kefedrasının müdiri, professor Canbaxış Nəcəfov, Bakı Dövlət Univesiteti Mikrobiologiya kafedrasının müdiri, prof.  Xudaverdi Qəmbərov və başqaları iştirak ediblər.

Состоялось очередное заседание Ученого совета по проблемам биологии
В лабораторном корпусе Института ботаники НАНА прошло очередное заседание Ученого совета по проблемам биологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На мероприятии заместитель председателя Ученого совета, академик Ирада Гусейнова проинформировала о темах докторантов и диссертантов, поступивших в Совет по программам подготовки докторов наук и докторов философии по секциям физико-химической биологии, зоологии, ботанике и физиологии. Далее состоялось широкое обсуждение тем докторантов и диссертантов, вновь поступивших в соответствующие секции. С учетом определенных изменений диссертационные темы были утверждены. Некоторые из тем были возвращены в Ученые советы учреждений для повторного рассмотрения.
В обсуждениях приняли участие секретарь Ученого совета по проблем биологии, член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, из членов Ученого совета - директор Института ботаники НАНА, член-корреспондент Валида Ализаде, директор Института зоологии, член-корреспондент НАНА Ильхам Алекперов, заместитель председателя секции ботаники, проф. С.Ибадуллаев, председатель секции зоологии, проф. Закария Мамедов, председатель секции физиологии, д.б.н. Ариф Мехтиев и др.