“Neft-qaz sənayesi Azərbaycan Respublikasının davamlı inkişaf strategiyasının əsası kimi” adlı monoqrafiya nəşr olunub
10.09.2015 07:17
AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Sulduz Səlimovun “Neft-qaz sənayesi Azərbaycan Respublikasının davamlı inkişaf strategiyasının əsası kimi” monoqrafiyası Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində çapdan çıxıb.
Yeni nəşrdə dövlətin davamlı inkişaf strategiyası ilə bağlı Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Beynəlxalq Atom Enerji Agentliyi, Beynəlxalq Enerji Agentliyi və Avrostat və Avropa Birliyinin Ətraf Mühitin Mühafizəsi Təşkilatlarının birgə hazırladığı “Davamlı inkişafın enerji göstəriciləri metodolagiyası” təhlil olunur, həmin metodologiya uyğun enerji göstəricilərinin makroiqtisadi göstəricilərlə və iqtisadi inkişafla əlaqələri dövlətin davamlı inkişaf strategiyasınin təmin edilməsinin əsas şərtləri kimi qiymətləndirilir.
Monoqrafiyada dünya iqtisadiyyat sistemlərində gedən proseslərin ölkəmizdə neft-qaz sənayesinə təsiri, davamlı inkişaf strategiyasının formalaşmasında rolu öz əksini tapıb. Nəşrdə Azərbaycan Respublikası üçün davamlı inkişafın enerji göstəricilərinin tətbiq olunması qarşıya qoyulmuş əsas məqsəd kimi oxuculara təqdim edilir.

Издана монография «Нефтегазовая промышленность – основа стратегии устойчивого развития Азербайджанской Республики»
10.09.2015 07:17
В городе Москве вышла в свет монография «Нефтегазовая промышленность – основа стратегии устойчивого развития Азербайджанской Республики» ведущего научного сотрудника Института экономики НАНА Сулдуза Салимова.
В данной монографии рассмотрены основные вопросы, связанные с состоянием и развитием нефтяной и газовой отраслей, добывающих природные ресурсы в Азербайджанской Республике. Проведена оценка роли энергетики в устойчивом развитии мировой экономики, энергетической и внешнеэкономической безопасности республики, транзитных направлений экспорта нефти и газа из Каспийского региона и геополитического места Азербайджана. Предложены методы выбора рациональных направлений использования доходов от экспорта нефти и газа, которые обеспечат устойчивое развитие Азербайджанской Республике формирование эффективной структуры экономики, методы управления нефтяными доходами, роль нефтяного фонда в обеспечении устойчивого развития, роль международных финансовых организаций в развитии экономики республики.
Монография предназначена для государственных служащих, участвующих в подготовке и принятии стратегических и инвестиционных решений в концепции устойчивого развития. Она может быть полезна магистрантам, докторантам экономических специальностей и лицам, интересующимся проблемами стратегии устойчивого развития.