AMEA Botanika İnstitutunda biotəhlükəsizlik istiqamətində aparılan elmi-tədqiqat işləri genişlənir
AMEA Botanika İnstitutunun “Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri” şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Regionlararası Cinayət və Ədliyyə Tədqiqat İnstitutunun (UNİCRİ) “Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Biomüdafiə və Biotəhlükəsizlik imkanlarının gücləndirilməsi” proqramı çərçivəsində müsabiqəyə təqdim edilmiş layihə uğurlu hesab edilmişdir.
“Azərbaycana import olunan kənd təsərrüfatı bitkilərinin, toxumların müxtəlif xəstəliklərinin və genetik modifikasiya olunmuş məhsulların molekulyar diaqnostikası” mövzusunda layihənin başlanması üçün UNİCRİ ilə AMEA Botanika İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.
Qeyd edək ki, layihənin rəhbəri akademik Cəlal Əliyevdir.
Layihə ilə əlaqəli məsələləri ətraflı müzakirə etmək məqsədilə UNİCRİ-nin nümayəndələri Dr. Horst Stoebel və Dr. Odhran James McCarthy 26-27 noyabr 2013-cü il tarixlərində Bakıda səfərdə olmuşlar. Səfər zamanı qonaqlar “Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri” şöbəsində aparılan elmi-tədqiqat işləri, yenilənmiş və müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş laboratoriyalarla yaxından tanış olmuş və layihə iştirakçılarından AMEA-nın müxbir üzvü İradə Hüseynova, b.e.d., prof. Səftər Süleymanov, b.e.n. Ə.Məmmədov, gənc alimlər G.Ş.Balakişiyeva, N.F.Sultanova, gənc tədqiqatçılar G.F.Kamilova, L.R.Xankişiyeva ilə geniş müzakirələr aparmışlar.
Qonaqlar AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, b.e.d., prof. Validə Əli-zadə ilə də görüşmüş və institutun geniş aspektli elmi istiqamətləri ilə tanış olmuşlar.

В Институте ботаники НАНА проводятся научно-исследовательские работы в сфере биобезопасности
Проект, представленный на конкурс сотрудниками отдела “Фундаментальные проблемы биологической продуктивности” Института ботаники НАНА в рамках программы Межрегионального научно-исследовательского института ООН по вопросам преступности и правосудия (ЮНИКРИ) “Усиление возможностей биобезопасности и биозащиты на Южном Кавказе и в Центральной Азии”, был признан успешным.
В целях реализации проекта «Молекулярная диагностика различных болезней сельскохозяйственных растений, семян и генетически модифицированных продукций, импортируемых в Азербайджан» между Институтом ботаники НАНА и ЮНИКРИ был подписан Меморандум о взаимопонимании. Отметим, что руководителем проекта является Джалал Алиев.
С 26 по 27 ноября 2013-го года представители ЮНИКРИ Хорст Стоебэель и Одхран Джеймс МкКарти посетили Баку с целью подробного обсуждения проекта. В ходе визита гости ознакомились с научно-исследовательскими работами отдела “Фундаментальные проблемы биологической продуктивности”, лабораториями, оснащенными современным оборудованием, а также провели обсуждение проекта с его участниками - членом-корреспондентом НАНА Ирадой Гусейновой, д.б.н., профессором Сафтаром Сулеймановым, д.б.н., профессором Э.Мамедовым, молодыми учеными Г.Ш.Балакишиевой, Н.Ф.Султановой, молодыми исследователями Г.Ф.Камиловой и Л.Р.Ханкишиевой.
Гости встретились с директором Института ботаники НАНА д.б.н., профессором Валидой Ализаде и ознакомились с научными направлениями института.