AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun  50 yaşı tamam olur
Sentyabrın 25-də tanınmış bioloq alim, Əməkdar elm xadimi, Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun 50 yaşı olur.
Saleh Məhərrəmov 25 sent­yabr 1965-ci ildə Şərur rayon Alışar kən­dində anadan olmuş, 1987-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1991-ci ildə Moskvada “Helmintosid otlaq bitkiləri və baldırğanın toksikoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda namizədlik, 2011-ci ildə isə AMEA-nın Zoolo­giya İnstitutunda “Naxçıvan Muxtar Respublikasında qoyunların kompleks helmintofaunasının formalaşma xüsusiyyətləri, mədə-bağırsaq nematodlarına qarşı antihelmint bitkilərin tətbiqi və onların toksikoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1999-cu ildə NDU-nun Zoologiya kafedrasının müdiri, 2000-2013-cü illərdə isə həmin universitetin Təməl tibb fənləri kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 may 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilmişdir.
Alimin apardığı tədqiqatların əsasını antihelmint təsirə malik bitki­lə­rin müəyyən edilməsi, onların səmərəli formalarının işlənib hazırlanması və toksiki xüsusiyyətlərinin araşdırılması təşkil edir. S.Məhərrəmov Naxçıvan Muxtar Respublikasında qoyunların kompleks helmintofau­na­sı­ istiqamə­tində apardığı tədqiqatlarda dağlıq, dağətəyi və düzənlik ərazilərin helmint tərkibində kəskin fərqin olmadığını müəyyən etmişdir.
Tədqiqatçı, eyni zamanda, Naxçıvan Muxtar Respublikasının komp­leks helmintofaunasını işləmiş, helmintlərin ekoloji amillərdən asılı olaraq müxtəlif zonalarda və gövşəyən heyvanlarda yayılmasını öyrənmişdir. Apardığı tədqiqatlar istiqamətində Rusiya, Ukrayna, Türkiyə və İranda keçirilmiş beynəlxalq konfranslarda məruzələrlə çıxış etmişdir.
S.Məhərrəmov 76 elmi əsər, 1 monoqrafiya, bir sıra dərs vəsaiti, proqram və metodik vəsaitin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktoru dissertasiya işi yerinə yetirilir. Volqaətrafı regionların ali müəssisələrinin biologiya elmlər seriyasından olan jurnalların redaksiya kollegiyasının üzvüdür.
Bioloq alim elmi-pedaqoji və təşkilatçılıq sahəsində xidmətlərinə görə 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. 2014-cü ildə ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Görkəmli elm mücahidini 50 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Ulu Tanrıdan ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Исполняется 50 лет члену-корреспонденту НАНА Салеху Магеррамову
25 сентября исполняется 50 лет известному ученому-биологу, Заслуженному деятелю науки, ректору Нахчыванского государственного университета (НГУ), члену-корреспонденту НАНА Салеху Магеррамову.
Салех Магеррамов родился 25 сентября 1965 года в селе Алышар Шарурского района, в 1987 году с отличием окончил Азербайджанский сельскохозяйственный институт.
В 1991 году в Москве защитил кандидатскую диссертацию на тему «Гелминтоцидные постбищные растения и токсикологическая оценка борщевика», а в 2011 году в Институте зоологии НАНА - докторскую диссертацию на тему «Свойства формирования комплексной гельминтофау¬ны овец в Нахчыванской Автономной Республике, внед¬рение антигельмитных растений против немотод желудочно-кишечного тракта и их токсикологическая оценка». В 2014 году был избран членом-корреспондентом НАНА.
В 1999 году занимал должность заведующего кафедрой зоологии НГУ, а в 2000-2013 годах - заведующего кафедрой основ медицинских знаний того же университета.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 17 мая 2013 года был назначен ректором Нахчыванского государственного университета.
Основу научных исследований ученого составляют определение растений, имеющих антигельмитное влияние, исследование их легкоприменяемые формы и токсических особенностей. Изучение особенностей формирования комплексных гельминтофауны овец в Нахчыванской Автономной Республике.
Исследователем в то же время, разработана комплексная гельминтофауна Нахчыванской Автономной Республики, а также изучен ареал распространения гельминтов в зависимости от экологических факторов в различных зонах и среди жвачных животных. В связи с проведенными исследованиями выступал с докладами на международных конференциях, проведенных в России, Украине, Турции и Иране.
С.Магеррамов - автор 76 научных трудов, 1 монографий, ряда учебных пособий, программ и методических пособий. Под его научным руководством были представлены к защите 5 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии. Ученый является членом редколлегии журналов серии биологических наук высших учебных заведений Поволжских регионов.
Ученый-биолог за заслуги в научно-педагогической и организационной сферах в 2007 году был награжден нагрудным знаком «Передовой работник образования» Азербайджанской Республики. В 2014 году по Распоряжению Президента страны был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки».
Поздравляем видного ученого с 50-летним юбилеем, желаем ему долгой жизни, крепкого здоровья и дальнейших достижений в развитии отечественной науки.