AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun  50 yaşı tamam olur
Sentyabrın 25-də tanınmış bioloq alim, Əməkdar elm xadimi, Naxçıvan Dövlət Universitetinin (NDU) rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun 50 yaşı olur.
Saleh Məhərrəmov 25 sent­yabr 1965-ci ildə Şərur rayon Alışar kən­dində anadan olmuş, 1987-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1991-ci ildə Moskvada “Helmintosid otlaq bitkiləri və baldırğanın toksikoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda namizədlik, 2011-ci ildə isə AMEA-nın Zoolo­giya İnstitutunda “Naxçıvan Muxtar Respublikasında qoyunların kompleks helmintofaunasının formalaşma xüsusiyyətləri, mədə-bağırsaq nematodlarına qarşı antihelmint bitkilərin tətbiqi və onların toksikoloji qiymətləndirilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1999-cu ildə NDU-nun Zoologiya kafedrasının müdiri, 2000-2013-cü illərdə isə həmin universitetin Təməl tibb fənləri kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 may 2013-cü il tarixli Sərəncamı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru təyin edilmişdir.
Alimin apardığı tədqiqatların əsasını antihelmint təsirə malik bitki­lə­rin müəyyən edilməsi, onların səmərəli formalarının işlənib hazırlanması və toksiki xüsusiyyətlərinin araşdırılması təşkil edir. S.Məhərrəmov Naxçıvan Muxtar Respublikasında qoyunların kompleks helmintofau­na­sı­ istiqamə­tində apardığı tədqiqatlarda dağlıq, dağətəyi və düzənlik ərazilərin helmint tərkibində kəskin fərqin olmadığını müəyyən etmişdir.
Tədqiqatçı, eyni zamanda, Naxçıvan Muxtar Respublikasının komp­leks helmintofaunasını işləmiş, helmintlərin ekoloji amillərdən asılı olaraq müxtəlif zonalarda və gövşəyən heyvanlarda yayılmasını öyrənmişdir. Apardığı tədqiqatlar istiqamətində Rusiya, Ukrayna, Türkiyə və İranda keçirilmiş beynəlxalq konfranslarda məruzələrlə çıxış etmişdir.
S.Məhərrəmov 76 elmi əsər, 1 monoqrafiya, bir sıra dərs vəsaiti, proqram və metodik vəsaitin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 5 fəlsəfə doktoru dissertasiya işi yerinə yetirilir. Volqaətrafı regionların ali müəssisələrinin biologiya elmlər seriyasından olan jurnalların redaksiya kollegiyasının üzvüdür.
Bioloq alim elmi-pedaqoji və təşkilatçılıq sahəsində xidmətlərinə görə 2007-ci ildə Azərbaycan Respublikasının “Qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. 2014-cü ildə ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
Görkəmli elm mücahidini 50 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, Ulu Tanrıdan ona uzun ömür, möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı yolunda yeni-yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Corresponding member of ANAS Saleh Maharramov is 50
Notable biologist, Honored Scientist, rector of Nakhchivan State University, corresponding member of ANAS Saleh Maharramov is 50.
Saleh Maharramov was born on September 25, 1965 in Alishar village, Sharur region, graduated from Azerbaijan Agriculture Institute with honor diploma in 1987.
In 1991, defended PhD thesis on topic “Helminthotsid pasture plants and toxicological evaluation of hogweeds” in Moscow and doctoral thesis on topic “Characteristics of formation of complex helminthofauna of sheep in Nakhchivan Autonomous Republic, application of antihelminth plants against of stomach-intenstinal nematodes and their toxicological evaluation” in 2011 at the Institute of Zoology of ANAS. Elected corresponding member of ANAS in 2014.
In 1999, worked head of Zoology department at NSU, and head of Department of Basic Medical Sciences at the same university in 2000-2013.
By the decision of President of the Republic of Azerbaijan, he was defined the rector of Nakhchivan State University.
Scientist’s research objects are to define antihelmintic effect of the plants, elaborate their efficient forms, and study toxic features. Meanwhile, researcher had studied complex helminthofauna of Nakhchivan Autonomous Republic and spread of helmints depending on environmental factors in various zones and in the cattle. He delivered lectures at international conferences in Russia, Ukraine, Turkey and Iran in the direction of conducted studies.
S.Maharramov is the author of 76 scientific works, a monograph, several manuals, program and methodic aids. He supervised for 5 PhDs. The scientist is a member of editorial boards of the journals from a series of biological sciences of higher educational institutions of the Along Volga region.
Biologist-scientist was awarded with badge of "Advanced educational worker” of the Republic of Azerbaijan in 2007 for his merits in scientific-educational and organizational activity. By the order of the President of AR, scientist was deserved to title of "Honored Scientist" in 2014.
We congratulate notable scientist on the occasion of 50th anniversary, wish him long life, robust health and successes in development of Azerbaijan science.