Torpaq və su ehtiyatlarının idarəedilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə Elmi Şuranın iclası keçirilib
23.10.2015 11:45
AMEA Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Torpaq və su ehtiyatlarının idarəedilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə Elmi Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib. Cari ilin BMT tərəfindən Beynəlxalq Torpaq İli elan edildiyini söyləyən A.İsmayılov bu sahədə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. O, Niderlandın Vaqeninqen şəhərində yerləşən Beynəlxalq Torpaq Verilənləri Mərkəzinə (ISRIC) səfəri barədə də iştirakçılara məlumat verib.
İclasda Torpaq və su ehtiyatlarının idarəedilməsi və ətraf mühitin mühafizəsi problemləri üzrə Elmi Şuraya daxil olan elmi-tədqiqat işlərinin mövzuları, doktorantların dissertasiya mövzuları və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə elmi şuranın üzvləri ilə yanaşı, dəvət olunmuş torpaqşünas alimlər də iştirak ediblər.
Sonra Torpaq seksiyasının rəhbəri, akademik Məhərrəm Babayev şuraya daxil olmuş sənədlər barədə ətraflı məlumat verib. Doktorant və dissertantların iştirakı ilə elmi mövzular müzakirə olunub.

Состоялось заседание Ученого совета по вопросам управления земельными и водными ресурсами и охраны окружающей среды
23.10.2015 11:45
Состоялось заседание Ученого совета Республиканского совета организации и координации научных исследований НАНА по вопросам управления земельными и водными ресурсами и охраны окружающей среды.
Выступив на мероприятии, председатель совета, член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов дал информацию о вопросах повестки дня. А.Исмаилов, подчеркнув объявление со стороны ООН текущего года международным годом почвы, рассказал о мероприятиях, осуществляемых в этой сфере. Он также проинформировал участников мероприятия о своем визите в Международный справочно-информационный центр по вопросам почв (ISRIC), расположенный в городе Вагенингене Нидерландов.
На заседании были проведены обсуждения по темам поступивших в Ученый совет научно-исследовательских работ и диссертаций докторантов в области управления земельными и водными ресурсами и охраны окружающей среды и другие. В обсуждениях наряду с членами Ученого совета также принимали участие ученые - почвоведы.
Далее руководитель почвенной секции, академик Магеррам Бабаев подробно проинформировал о поступивших в совет документах. С участием докторантов и диссертантов были обсуждены научные темы.