“Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum keçiriləcək
Noyabrın 2-də saat 11:00-da Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) yaranmasının 70 illiyinə həsr olunan “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum keçiriləcək.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra interaktiv müzakirələr təşkil olunacaq. İlk dəfə keçirilən bu müzakirələrin əsas məqsədi respublikada fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələri, müvafiq nazirliklər, elmin inkişafına dəstək verən fondlar, sahibkarlıq subyektləri və media nümayəndələrini bir araya gətirib mövcud problemləri təhlil etmək və bu problemlərin həlli yollarına nail olmaqdır. “Akademik startaplar: nəyi nailiyyət hesab edək?”, “Elmin inkişafında mövcud fondların rolu”, “İnnovativ ideyalar və perspektivlər” kimi elmin aktual mövzularında hazırlanacaq müzakirələrə ölkəmizin tanınmış elm və ictimayyət nümayəndələri ekspert qismində cəlb olunub.
İki gün davam edəcək Forum çərçivəsində, həmçinin indiki dövrdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edən multidissiplinar elmi prioritet istiqamətlər üzrə beynəlxalq səviyyəli müzakirələrin təşkili və gənclərin bu diskusiyalarda fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə 22 ölkədən 300-ə yaxın gənc alim və mütəxəssisin iştirakı ilə beynəlxalq konfrans da keçiriləcək.

Состоится Международный мультидисциплинарный форум «Неделя академической науки – 2015»
2 ноября в 11:00 в Президиуме НАНА пройдет Международный мультидисциплинарный форум «Неделя академической науки – 2015», посвященный 70-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
После официального открытия мероприятия будут организованы интерактивные дискуссии. Основная цель этих обсуждений, которые пройдут впервые, собрать вместе научно-исследовательских учреждений и учебных заведений республики, соответствующих министерств, фондов, оказывающих поддержку в развитии науки, субъектов предпринимательства, представителей медиа и обсудить существующие проблемы и найти пути их решения. В дискуссиях, посвященных таким актуальным темам, как «Академические стандарты: Что считать достижением?», «Роль существующих фондов в развитии науки», «Инновационные идеи и перспективы», в качестве экспертов примут участие известные представители науки и общественности страны.
В рамках двухдневного Форума в целях организации на международном уровне обсуждений по приоритетным научным направлениям мультидисциплинарного характера пройдет международная конференция с участием около 300 молодых ученых и специалистов из 22 стран.