“Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum keçiriləcək
Noyabrın 2-də saat 11:00-da Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) yaranmasının 70 illiyinə həsr olunan “Akademik Elm Həftəliyi – 2015” Beynəlxalq Multidissiplinar Forum keçiriləcək.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra interaktiv müzakirələr təşkil olunacaq. İlk dəfə keçirilən bu müzakirələrin əsas məqsədi respublikada fəaliyyət göstərən elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələri, müvafiq nazirliklər, elmin inkişafına dəstək verən fondlar, sahibkarlıq subyektləri və media nümayəndələrini bir araya gətirib mövcud problemləri təhlil etmək və bu problemlərin həlli yollarına nail olmaqdır. “Akademik startaplar: nəyi nailiyyət hesab edək?”, “Elmin inkişafında mövcud fondların rolu”, “İnnovativ ideyalar və perspektivlər” kimi elmin aktual mövzularında hazırlanacaq müzakirələrə ölkəmizin tanınmış elm və ictimayyət nümayəndələri ekspert qismində cəlb olunub.
İki gün davam edəcək Forum çərçivəsində, həmçinin indiki dövrdə xüsusi əhəmiyyət kəsb edən multidissiplinar elmi prioritet istiqamətlər üzrə beynəlxalq səviyyəli müzakirələrin təşkili və gənclərin bu diskusiyalarda fəal iştirakını təmin etmək məqsədilə 22 ölkədən 300-ə yaxın gənc alim və mütəxəssisin iştirakı ilə beynəlxalq konfrans da keçiriləcək.

"Academic science week - 2015" International Multidisciplinary Forum to be held
Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences will host an international multidisciplinary forum "Academic science week - 2015", dedicated to the 70th anniversary of ANAS, November 2, at 11am.
After the official opening of the event will be contunie in interactive discussions. The main objective of these discussions, which will be held for the first time, is to bring together research and educational institutions of the republic, relevant ministries, foundations supporting the development of science, business entities, and media representatives also to discuss the existing problems and find solutions. In discussions on relevant topics such as "Academic startups: What is an achievement?", "The role of existing funds in the development of science", "Innovative ideas and perspectives" will bring together prominent representatives of science and the public of the country.
For the organization of international discussions on the priority research areas of multidisciplinary nature, will be held a conference with the participation of about 300 young scientists from 22 countries within two-day Forum.