Azərbaycan Avropanın radon qazı xəritəsinə salınıb
Azərbaycan ərazisində radon qazının miqdarı ilə bağlı aparılmış tədqiqatların nəticələri “Avropanın qapalı mühitlərində radonun yayılma xəritəsi”nə daxil edilib. Avropa Komissiyası tərəfindən tərtib olunmuş elektron xəritədə ölkəmizin də ərazisi sözügedən qazın yayılma göstəriciləri ilə əks olunur.
Məlum olduğu kimi, Yer kürəsində geniş yayılmış radon qazı normadan çox olduqda ağciyər xərçəngi törədə bilir və xəstəliyin səbəbləri sırasında siqaretdən sonra ikincidir. AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) alimləri 2010-cu ildən etibarən ölkədə bu qazın yayıldığı ərazilərin müəyyən edilməsi və sağlamlığa mənfi təsir edə bilən riskinin azaldılması istiqamətində tədqiqatlar aparır. İnstitutun Geoloji mühitin radiometriyası şöbəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayev və İsveçrənin Tətbiqi Elmlər Universitetinin (TEU) alimlərinin birgə başladıqları tədqiqatlar indiyə qədər qitənin digər ölkələri ilə də müştərək davam etdirilib.
Alimlərimiz tədqiqatların hazırkı nəticələri haqqında bu günlərdə İtaliyanın Verbaniya şəhərində Avropa Komissiyası tərəfindən təşkil olunmuş “Avropanın təbii radiasiyalar atlası” üzrə beynəlxalq seminarda çıxış ediblər. “Azərbaycanda qapalı mühitdə radon təcrübəsi” adlı məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Seminara 29 ölkə və beynəlxalq qurumu təmsil edən 30-dan çox alim və mütəxəssis qatılıb.
Son 5 il ərzində İsveçrənin Milli Elm Fondunun maliyyə dəstəyi və GGİ-nin vəsaiti hesabına aparılmış tədqiqatlar nəticəsində radon qazı əsasən dağlıq ərazilərimizdəki bir sıra yaşayış binalarında normadan artıq müəyyən edilib. Bu məlumatlar əsasında 2013-cü ildə “Azərbaycan ərazisində radonun həcmi aktivlik xəritəsi” tərtib olunub.
Araşdırmalarda Avropa təcrübəsini tətbiq etmək üçün Ç.Əliyev və Ə.Feyzullayev TEU-da, həmçinin Polşa Elmlər Akademiyasının Nüvə Fizikası İnstitutunda təşkil olunmuş beynəlxalq konfrans və seminarlarda, görüşlərdə iştirak ediblər. Azərbaycan alimləri yalnız Avropa deyil, digər qitələrdəki həmkarları ilə birgə radon təhlükəsinin azaldılması istiqamətində təcrübələrini bölüşüb, müştərək tədqiqat imkanlarını müzakirə ediblər. Planetin müxtəlif yerlərində radon təhlükəsi ilə bağlı araşdırmaların nəticələri və yeni tədqiqat imkanlarına dair məruzələr dinlənilib. Bu tədbirlərdə GGİ alimlərinin də təqdimatları və təşəbbüsləri böyük maraq doğurub, ümumi işə töhfə verib.
Ç.Əliyev qeyd edir ki, bəzi ölkələr layihəyə yeni qoşulduğuna görə xəritə hazırda bütün Avropanı əhatə etmir. Tədqiqatlar qitə boyu genişləndikcə xəritə yenilənəcək.

Azerbaijan included in the map of radon gas in Europe
Studies conducted on the territory of Azerbaijan in order to identify the amount of radon gas were included in the "European map of indoor radon." On an electronic map, drawn up by the European Commission reflect the prevalence of the aforementioned gas on the territory of our country.
As is well known, exceeding the permissible norms, widespread on the globe radon gas is a cause of disease of lung cancer. Among the factors causing lung cancer, radon is second only to smoking. Since 2010, scientists at the Institute of Geology and Geophysics (IGG) of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) conduct research to identify areas of distribution of this gas in the country and reduce the risk of negative impact on the health of its people. By the joint research, which had begun by the head of the department "Scale-spectrometry of geological environment" of the Institute, corresponding member of ANAS, Professor Chingiz Aliyev, head of the department "Radiometry of geological environment, corresponding member of ANAS Akbar Feyzullayev and scientists at the University of Applied Sciences in Switzerland (UAS) and other countries of the continent were involved as well.
Recently, our scientists have made presentation at the international seminar "Atlas of natural radiation of Europe", which was organized by the European Commission in the Italian city of Verbania, and presented the results of studies in Azerbaijan. The report, entitled "The experience of the study of indoor radon in the territory of Azerbaijan” has been met with great interest. The seminar was attended by over 30 scientists representing 29 countries and international organizations.
Over the last 5 years as a result of research carried out with financial support from the National Science Foundation of Switzerland and at their own expense IGG, in a number of residential buildings located mainly in the mountainous regions of the republic, it was revealed the content of radon gas in excess of the allowable standards. On the basis of these data, in 2013, it was composed "Map of the distribution of radon volume activity in the territory of Azerbaijan."
In order to familiarize with the European experience of research on this issue Ch.Aliyev and A.Feyzullayev participated in the international conferences, seminars and meetings, which were held in the UAS and the Institute of Nuclear Physics of the Polish Academy of Sciences. Scientists of Azerbaijan discussed methods to reduce radon risk not only with their European counterparts, but also with scientists from other continents. They also discussed the possibility of joint research in the field, heard reports on the results of studies related to radon risk in different parts of the world, and discussed plans for further research. At these events, presentations and proposals of scientists IGG were also met with great interest and have made a significant contribution to the common cause.
Ch.Aliyev noted that, as some countries have recently joined the project, as long as the map does not cover the whole of Europe. In the course of expanding the study area map will be updated.