Azərbaycanlı alim Böyük Britaniyada elmi ezamiyyətdə olub
AMEA-nın Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun Nanokarbon katalizatorları iştirakında hidrogen peroksidlə oksidləşmə laboratoriyasının müdri, professor Eldar Zeynalov Azərbaycan Respulikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun (EIF) dəstəyi və Böyük Britaniya Krallığının Haddersfild Universitetinin dəvəti ilə adıçəkilən universitetdə elmi ezamiyyədə olub.
Məqsəd “Müxtəlif çeşidli nano-TiO2 katalizatorlarının aktivliyinin alitsiklik karbon turşularının mürəkkəb efirlərinin alınmasında tətbiqi”adlı beynəlxalq qrant layihəsinin yerinə yetirilməsi, Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunun nəzdində yeni yaradılmış İNTERLABCAT beynəlxalq laboratoriyanın elmi fəaliyyətinin koordinasiya imkanlarının öyrənilməsi idi.
Ezamiyyət müddətində prof. Eldar Zeynalov Haddersfild Universitetinin rəhbər heyəti və əməkdaşları ilə bir sıra görüşlər keçirib, MİAMİ (Microscope and İon for Materials İnvestiqations) və MR (Materials Research) laboratoriyalarının elmi-tədqiqat işləri ilə yaxından tanış olub.
Azərbaycanlı alim, həmçinin Haddersfild Universitetində təşkil olunan elmi seminarda "Model neft karbohidrogenlərinin aerobik oksidləşmə proseslərinə karbon nanoborulaının təsiri" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib, seminar iştirakçılarını  maraqlandıran sualları cavablandırıb.

Azerbaijani scientist was on a scientific trip to United Kingdom
Chief of Laboratory “Oxidation with hydrogen peroxide by nano-carbon catalysts” at Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS, Prof. Eldar Zeynalov was on a scientific trip to University of Haddersfild in United Kingdom, supported by Science Development Foundation under AR President and at the invitation of University.
Aim was to carry out international grant project of “Investigating the alicyclic activity of variable catalysts of nano-TiO2 for extracting complex esters of carboxylic acids”, and to study coordination ties of scientific activity of INTERLABCAT, international laboratory which newly established to the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry.
During mission Prof. Eldar Zeynalov held several meetings with staff and employees of the University of Haddersfild, got closely acquainted with work of MIAMI (Microscope and Ion for Materials Investigations) and MR (Materials Research).
Azerbaijani scientist delivered a lecture on “Impact of carbon nanotubes on the processes of aerobic oxidation of model oil hydrocarbons” and responded seminar attendees’ questions.