AMEA-da Qolodomor tarixi həqiqətlərinə həsr olunmuş dəyirmi masa keçirildi
Bu gün AMEA-nın Əsas binasında İctimai Elmlər Böl­mə­sinin təşkilatçılığı ilə 1932-1933-cü illərdə Ukraynada baş vermiş Qolodomor hadisələrinə həsr edilmiş “SSRİ-də kütləvi terror – kütləvi siyasi repressiyalar. 1932-1933-cü illərdə Ukraynada Qolodomor tarixi həqiqətləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirildi.
İclası giriş sözü ilə İctimai Elmlər Böl­mə­sinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova açdı. Keşmiş SSRİ ərazisində baş verən siyasi və iqtisadi proseslərin XX əsrin 20-30-cu illərində kəskinləşdiyini xatırladan N.Axundova bu prosesin ümumilikdə Sovet xalqına təsirsiz ötüşmədiyini qeyd etdi.
Sonra Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Aleksandr Pavloviç Mişenko çıxış etdi. O bildirdi ki, “Qolodomor” sözü Ukrayna dilində iki sözdən "aclıq" və "öldürmək" sözlərindən əmələ gəlib. Bu hadisə 1932-1933-cü illərdə kommunist rejimi tərəfindən Ukrayna xalqına qarşı törədilmiş soyqırımı aktıdır: “Qolodomor faciəsi kommunist rejiminin Şərqi Avropada apardığı terrorun nəticəsində baş verib". Səfir öz çıxışında bildirdi ki, Ukraynada kütləvi aclığa başlıca səbəblər kəndlilərin kollektivləşdirməyə kəskin qarşı çıxması və SSRİ hakimiyyətinin 1932-ci ildə ölkədə taxıl tədarükünün təminatı bəhanəsi ilə qida məhsullarını müsadirə etməsi olmuşdu.
Qeyd olundu ki, 1933-cü ilin qış və yaz aylarında soyqırımı özünün pik nöqtəsinə çatmış, həmin dövrdə hər gün 25 min insanın həyatına son qoyulmuşdur. Qolodomor nəticəsində Sovet Ukraynasında yaşayan əhalinin 20-30 faizi məhv olmuşdur.
Sonra iclasda ABŞ-ın Yel Universitetinin professoru, Şərqi Avropa tarixi üzrə ən məşhur Amerika alimlərindən olan Timoti Snayderin “Qanlı torpaqlar: Avropa Hitler və Stalinin arasında" kitabının təqdimatı keçirildi. İnsan Hüquqları İnstitutunun baş elmi işçisi Moisey Borisoviş Bekker çıxış edərək bildirdi ki, Ukraynanın başına gətirilən faciə bu kitabda əsaslı faktlarla əks olunmuşdur. Həmin nəşrdə nasist, o cümlədən sovet sisteminin qurbanı olmuş bir neçə insanın həyatı da təsvir edilmişdir.
Tədbirdə, həmçinin AMEA Tarix İnstitutunun Qafqaz tarixi şöbəsinin müdiri, tarix elmlərin doktoru İradə Bağırova “Ukraynada Qolodomor və o dövrlə Azərbaycan hadisələri arasında paralellər”, institutun aparıcı mütəxəssisi Əzidə Cəfərli “20-ci və 30-cu illərdə Azərbaycanda siyasi vəziyyət, repressiyalar və Qolodomor hadisələri”, o cümlədən institutun böyük elmi işçisi İlqar Niftəliyev “20-ci və 30-cu illərdə Azərbaycanda Qolodomor hadisələri” mövzusunda məruzələrlə çıxış etdilər, faciəyə dair tarixi faktları diqqətə çatdırdılar, geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Состоялся круглый стол, посвящённый историческим реалиям Голодомора
27 ноября 2015 года в Главном здании НАНА при организационной поддержке Отделения общественных наук НАНА состоялся круглый стол на тему «Великий террор в СССР - массовые политические репрессии. Исторические реалии Голодомора в Украине 1932-1933 годов».
Открывшая заседание вступительным словом, и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук НАНА, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова подчеркнула, что 20-30-е годы прошлого века отмечены обострением общественно-политической обстановки на всем пространстве СССР.
Далее выступил посол Украины в Азербайджане Александр Павлович Мищенко. Он охарактеризовал голод 1932-1933 гг. как целенаправленный геноцид украинского народа, развязанный советским коммунистическим режимом в отместку за крестьянские выступления против коллективизации. Посол отметил, что трагедия голодомора произошла в результате террора коммунистического режима в Восточной Европе. Было подчеркнуто, что зимой и весной 1933 года эти трагические события достигли своего пика, в этот период ежедневно погибали 25 тысяч человек, в результате чего было уничтожено 20-30 процентов населения Советской Украины.
В рамках круглого стола также состоялась презентация книги американского историка, профессора Йельского университета Тимоти Снайдера «Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным». Старший научный сотрудник Института прав человека Моисей Борисович Беккер в своем выступлении отметил, что в этой книге на основе неопровержимых доказательств отражены тяжелые и жестокие испытания, выпавшие на долю украинского народа. В презентуемой книге описывается жизнь нескольких людей, которых коснулись как нацистская, так и советская системы.
Далее были заслушаны доклады заведующей отделом истории Кавказа Института истории НАНА Ирады Багировой «Параллели между событиями Голодомора в Украине и Азербайджана на тот период», ведущего специалиста Института истории Азиды Джафарли «Политическая ситуация, репрессии и события Голодомора в 20-х и 30-х годах в Азербайджане», доктора философии по истории, старшего научного сотрудника Института истории Ильгара Нифталиева «События Голодомора в 20-х и 30-х годах в Азербайджане».