Akademik Akif Əzizov orta məktəb şagirdlərinə ilk nümunəvi dərs tədris edib
Dekabrın 10-da  Bakı şəhərindəki Texniki Humanitar Liseydə  Polimer Materialları İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əzizov ilk nümunəvi dərs tədris edib. Nümunəvi dərslər Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun AMEA-nın 70 illik yubileyi mərasimində “Elmdən Təhsilə” adlı məqsədli proqramla bağlı irəli sürdüyü təşəbbüsə uyğun olaraq təşkil edilib. Azərbaycan  Respublikası Təhsil Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası arasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən  dərsləri AMEA-nın tanınmış alimləri tədris edəcəklər.
Akademik  Akif Əzizov Texniki Humanitar Liseyin kimya laboratoriyasında 9-cu sinif şagirdlərinə kimya fənni üzrə nümunəvi dərs tədris edib, şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıb. Akif Əzizov ölkə iqtisadiyyatında kimya sənayesinin rolu, bu sahənin dünya miqyasında perspektivli bir istiqamət olduğunu vurğulayıb.
Akif Əzizov ölkəmizdə  təhsillə elmin inteqrasiyasından danışıb, “Elmdən Təhsilə” adlı məqsədli proqramın əhəmiyyətini vurğulayıb. Akademik məktəblilərin elmə marağının artırılmasının, elm və təhsilin vəhdətinin, yüksək elmi biliyə malik kadrların yetişdirilməsinin vacibliyini xüsusi qeyd edib. Azərbaycanın dünyada neft ölkəsi kimi tanındığını deyən Akif Əzizov son illər ölkəmizdə neft-kimya sənayesinin sürətlə inkişaf etdyini, yeni və müasir istehsal sahələrinin yaradılması prosesinin geniş vüsət aldığını bildirib.

Академик Акиф Азизов провел первый образцовый урок для учеников средней школы
10 декабря в Технико-гуманитарном лицее Баку директор Института полимерных материалов, академик Акиф Азизов провел первый образцовый урок. Образцовые уроки, были организованы в соответствии с инициативой, выдвинутой в связи с целевой программой «От науки к образованию» министром образования Микаилом Джаббаровым на церемонии 70-летнего юбилея НАНА. Согласно соглашению между Министерством образования Азербайджанской Республики и Национальной академией наук Азербайджана уроки будут проводиться известными учеными НАНА.
В химической лаборатории Технико-гуманитарного лицея академик Акиф Азизов провел образцовый урок по химии для учеников 9 класса и ответил на интересовавшие их вопросы. Акиф Азизов подчеркнул роль химической промышленности в экономике страны и перспективность данной сферы в мировом масштабе.
Акиф Азизов рассказал об интеграции науки и образования в стране и отметил значение целевой программы «От науки к образованию». Академик особо подчеркнул важность повышения интереса школьников к науке, единства науки и образования, подготовки научных кадров, обладающих высокой степенью научных знаний.
Отметив, что Азербайджан прославилась во всем мире как нефтяная страна, Акиф Азизов добавил, что в последние годы в стране наблюдается стремительное развитие нефтехимической промышленности, а также широкий размах процесса создания современных производственных участков.