Cari ildə AMEA Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşlarının 13 monoqrafiya, 5 kitab, 2 metodik vəsait, 523 elmi məqalə və konfrans materialı, 28 tezisi olmaqla, 571 elmi əsəri nəşr edilib. Bu barədə AMEA Naxçıvan Bölməsinin 2015-ci il ərzindəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti ilə bağlı hesabat yığıncağında danışılıb.
Yığıncaqda AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev bölmənin elmi-tədqiqat institutlarının və bölmə tərkibindəki digər qurumların fəaliyyəti ilə bağlı geniş məruzə edib.
Qeyd olunub ki, bu il Naxçıvan Bölməsində 2015-ci ilin muxtar respublikada “Kənd təsərrüfatı ili” elan edilməsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 70, 1941-1945-ci illər müharibəsində qələbənin 70, “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyi ilə əlaqədar tədbirlər keçirilib. Hesabat ilində elmi-tədqiqat müəssisələrində 6 elmi istiqamətdə 6 prоblemi əhatə edən 32 elmi-tədqiqat işinin 86 mərhələdə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulmuşdu. Müxtəlif obyektiv səbəblərlə əlaqədar planda nəzərdə tutulan 9 mərhələ üzrə elmi-tədqiqat işləri dayandırılıb, 77 mərhələ üzrə tədqiqatlar tamamlanıb. Elmi-tədqiqat işləri 77 elmi işçi və köməkçi heyət tərəfindən yerinə yetirilib.
Ayrı-ayrı institutların əldə etdiyi uğurlara da toxunan akademik İsmayıl Hacıyev bölmə üzrə ümumiləşdirilmiş nəticələrdən bəhs edib. Tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, nəşr edilən əsərlərdən 1 monoqrafiya, 155 elmi məqalə və konfrans materialı, 2 tezis olmaqla, 158 əsər xaricdə çapdan çıxıb. Elmi əsərlərdən 24-ü impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunub. Hesabat ilində “Xəbərlər” jurnalının 4 nömrəsi çapdan çıxıb ki, bu nömrələrdə bölmə əməkdaşlarının 110 məqaləsi işıq üzü görüb. 2015-ci ildə bölmədə bir elmi işçiyə düşən əsər sayı 7,5 olub.
Bildirilib ki, AMEA Naxçıvan Bölməsində ştat cədvəli üzrə 2015-ci ildə 244 nəfər əməkdaş çalışıb. Hesabat dövründə 17 nəfər yeni işə götürülüb. Bölmədə əməkdaşların 77 nəfəri elmi işçi, 9 nəfəri isə laborant olaraq fəaliyyət göstərir. Hazırda bölmədə 24 nəfər doktorant (13 fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə, 11 elmlər doktoru hazırlığı üzrə), 31 nəfər dissertant müvafiq dissertasiyalar üzrə tədqiqatlarını davam etdirirlər.
2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Azərbaycan elminin inkişafında xidmətlərinə görə bölmənin 1 əməkdaşı “Əməkdar elm xadimi” adına, 1 nəfər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Həsən bəy Zərdabi” mükafatına layiq görülüb, 3 nəfər “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
İldən-ilə bölmənin maddi-texniki bazasının dövlət qayğısı ilə gücləndirildiyini deyən akademik İsmayıl Hacıyev bölmədə 2015-ci ildə 1 beynəlxalq elmi simpozium, 19 konfrans və tədbir, 11 iclas, 3 təqdimat mərasimi, 38 elmi seminar keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, bölmədə fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev lektoriyasında ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərinin öyrənilməsi diqqətdə saxlanılıb.
Sonra AMEA Naxçıvan Bölməsinin Rəyasət Heyəti üzvlərinin çıxışları olub.
Yığıncaqda 2015-ci ildə əldə etdikləri uğurlu nəticələrə görə bölmənin iki nəfər əməkdaşına “İlin alimi” fəxri diplomu verilib.

Состоялось общее отчетное собрание Нахчыванского отделения НАНА
В текущем году было опубликовано всего 571 научных трудов сотрудников Нахчыванского отделения НАНА: 13 монографий, 5 книг, 2 методического пособия, 523 научных статей и материала конференций, 28 тезисов. Об этом рассказывалось на отчетном собрании в связи с научной и научно-организационной деятельностью Нахчыванского отделения НАНА в 2015 году.
На собрании был заслушан доклад о деятельности научно-исследовательских институтов и других структур отделения председателя Нахчыванского отделения, академика Исмаила Гаджиева.
Отмечалось, что в этом году в Нахчыванском отделении состоялись мероприятия в связи с объявлением в автономной республике «Года сельского хозяйства», 70-летием НАНА, 70-летней победой на войне 1941-1945 гг., 200-летием первого перевода на немецкий язык и издания «Китаби-Деде Коркута». В отчетном году было предусмотрено выполнение на 86 этапах 32 научно-исследовательских работ, охватывавших 6 проблем в 6 направлениях. По разным причинам были приостановлены предусмотренные планом 9 этапов научно-исследовательских работ и завершены 77 этапов исследований. Научно-исследовательские работы были выполнены благодаря 77 научным работникам и вспомогательному составу.
Исмаил Гаджиев довел до сведения участников мероприятия, что 158 трудов, включавших 1 монографию, 155 научных статей и материалов конференций и 2 тезиса, вышли в свет за рубежом. В отчетном году вышло в свет 4 номера журнала «Новости», в которых были опубликованы 110 статей сотрудников отделения. В 2015 году число трудов, полагающееся для одного научного сотрудника отделения, было равно 7,5.
Было отмечено, что в 2015 году в Нахчыванском отделении НАНА в штатном режиме действовали 244 сотрудников. За отчетный период 17 человек были приняты на работу. В настоящее время в отделении работают 77 научных сотрудников и 9 лаборантов. Также 24 докторантов (по подготовке 13 докторов философии, 11 докторов наук), 31 диссертантов продолжают исследования по соответствующим диссертациям.
Согласно Распоряжению Президента АР в 2015 году за заслуги в развитии азербайджанской науки 1 сотрудник отделения был удостоен звания «Заслуженного деятеля науки», 1 - премии «Гасана бека Зардаби» Национальной академии наук Азербайджана, а 3 - медали «Терегги».
Академик Исмаил Гаджиев отметил, что в 2015 год в отделении состоялись 1 международный симпозиум, 19 конференций и мероприятий, 11 заседаний, 3 презентации и 38 научных семинаров. Среди них особо запомнился «Лекторий Гейдара Алиева», в котором были изучены разные направления жизни и политической деятельности Общенационального лидера.
В рамках собрания двум сотрудникам отделения был вручен Почетный диплом «Ученый года» за высокие результаты, достигнутые в 2015 году.