“Horizon-2020” Proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxslərin görüşü keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində Avropa Komissiyasının “Horizon-2020” Proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxslərin görüşü keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən görüşdə “Horizon-2020” Proqramının 16 prioritet istiqamətləri üzrə AMEA və müxtəlif təhsil müəssisələrindən təyin edilmiş milli əlaqələndirici şəxslər (NCP) iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev Avropa Komissiyasının proqramlarında iştirak, NCP şəbəkəsinin bu istiqamətdə fəaliyyəti, qarşıda duran məsələlərlə bağlı çıxış edib.
Tədbirdə Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq qrant və layihə proqramlarında iştirakını təmin etmək üçün yaradılan bu şəbəkənin işlək bir mexanizm vəziyyətinə gətirilməsi ilə bağlı fikir və mülahizələrini səsləndirən milli əlaqələndirici şəxslər konkret təkliflərini irəli sürüblər. NCP şəbəkəsinin vebsaytının yaradılması, mütəmadi görüşlərin keçirilməsi, təlim xarakterli tədbirlərin təşkili, eləcə də elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin qarşısına qoyulan tələblərin Avropa standartlarına uyğunluğunun təmin edilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.
Təhsil müəssisələrinin də cəlb olunduğunu “Horizon-2020” Proqramı çərçivəsində görülən işlər elm və təhsilin vəhdəti baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Mövcud iqtisadi şərait fonunda sağlam beynəlxalq donorlardan faydalanmaq akademiyaya büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsi baxımından olduqca sərfəlidir.

Состоялась встреча национальных координаторов по программе «Горизонт-2020»
В Президиуме НАНА прошла встреча национальных координаторов по рамочной программе Европейской Комиссии «Горизонт-2020».
Во встрече, проведенной по инициативе Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, приняли участие национальные координаторы (NCP), назначенные из НАНА и различных учебных заведений по 16 приоритетным направлениям Программы «Горизонт-2020». Открывая мероприятие вступительным словом, начальник Управления международных связей, доктор философии по геолого-минералогическим наукам Гулам Бабаев выступил в связи с вопросами касательно участия в программах Европейской Комиссии, деятельности сети NCP в этом направлении и предстоящих задач.
На мероприятии национальные координаторы озвучили свои мнения и суждения относительно приведения этой сети в состояние функционирующего механизма для обеспечения участия ученых Азербайджана в международных грантовых программах и проектах и выдвинули свои конкретные предложения. Были проведены обсуждения в связи с созданием вебсайта сети NCP, проведением регулярных встреч, организацией мероприятий учебного характера, а также обеспечением соответствия поставленных перед научно-исследовательскими и образовательными учреждениями требований с европейскими стандартами и др.
Работы, проделанные в рамках Программы «Горизонт-2020», куда также привлечены образовательные учреждения, представляют важное значение с точки зрения единства науки и образования.
Использование здоровых международных доноров на фоне существующих экономических условий очень выгодно для академии с точки зрения привлечения внебюджетных средств.