“Horizon-2020” Proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxslərin görüşü keçirilib
AMEA Rəyasət Heyətində Avropa Komissiyasının “Horizon-2020” Proqramı üzrə milli əlaqələndirici şəxslərin görüşü keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşəbbüsü ilə keçirilən görüşdə “Horizon-2020” Proqramının 16 prioritet istiqamətləri üzrə AMEA və müxtəlif təhsil müəssisələrindən təyin edilmiş milli əlaqələndirici şəxslər (NCP) iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev Avropa Komissiyasının proqramlarında iştirak, NCP şəbəkəsinin bu istiqamətdə fəaliyyəti, qarşıda duran məsələlərlə bağlı çıxış edib.
Tədbirdə Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq qrant və layihə proqramlarında iştirakını təmin etmək üçün yaradılan bu şəbəkənin işlək bir mexanizm vəziyyətinə gətirilməsi ilə bağlı fikir və mülahizələrini səsləndirən milli əlaqələndirici şəxslər konkret təkliflərini irəli sürüblər. NCP şəbəkəsinin vebsaytının yaradılması, mütəmadi görüşlərin keçirilməsi, təlim xarakterli tədbirlərin təşkili, eləcə də elmi-tədqiqat və təhsil müəssisələrinin qarşısına qoyulan tələblərin Avropa standartlarına uyğunluğunun təmin edilməsi və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.
Təhsil müəssisələrinin də cəlb olunduğunu “Horizon-2020” Proqramı çərçivəsində görülən işlər elm və təhsilin vəhdəti baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Mövcud iqtisadi şərait fonunda sağlam beynəlxalq donorlardan faydalanmaq akademiyaya büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsi baxımından olduqca sərfəlidir.

Meeting of National Focal Points on “Horizon-2020” Program
Meeting held on the initiative of the International Relations Department of the Administration Presidium of ANAS was attended by national focal points (NFP) from ANAS and various educational institutions defined on 16 priority areas of "Horizon 2020" Program. Head of the International Relations Department, PhD in geology-mineralogy Gulam Babayev opened the meeting and made speech on participation in programs of the European Commission, the NFP network activity in this direction and challenges ahead.
NFPs put forward their opinions on shifting this network into working mechanism due to ensure Azerbaijani scientists’ attendance in the international grant and project programs. The creation of a network of NFP website, regular meetings, training events, as well as to provide compliance of requirements set forth research and educational institutions meet with the European standards and other issues were discussed at the meeting. Fulfillments done within "Horizon 2020" Program, which also embraces educational institutions, is of great significance in terms of the combination of science and education.