İspaniyalı alim Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olub
İspaniyanın Alikanta Texnologiya Universitetinin əməkdaşı Jose Joaquin Rodes Roca AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olub.
Qeyd edək ki, ispaniyalı alim astrofizikdir, sıx qoşa rentgen ulduzlar sahəsində çalışır. Hazırda TEMPO Erasmus-Mundus dostluq proqramı əsasında Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsində bir ay müddətinə fizikanın “Optika” bölməsi üzrə mühazirə və laboratoriya məşğələləri aparır.
Qonaq rəsədxananın teleskopları, laboratoriya avadanlıqları və iş metodları ilə yaxından tanış olub, bir sıra görüşlər keçirib. Eyni zamanda, gələcəkdə aparılacaq elmi əməkdaşlığın istiqamətləri müzakirə olunub.
Rəsədxanada astrofizika sahəsində aparılan elmi işlərin səviyyəsi, tətbiq olunan tədqiqat metodları və son illərdəki yeniləşmə və quruculuq işləri qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Associate of the Spain's University of Alicante Jose Joaquin Rodes Roca visited Shamakhy Astrophysical Observatory named after Nasiraddin Tusi.
Note that, Spanish scientist is an astronomer and works in the sphere of X-ray binary stars. Currently he runs lecture and lab trainings on “Optics” section of physics at the biology faculty of Baku State University relied on TEMPO - ERASMUS MUNDUS Friendly Programme for a month.
Guest got closely acquainted with telescopes of the observatory, laboratory equipment and working principles, held several meetings. Meanwhile, trends of the future collaboration were discussed.
Level of conducted research work in the observatory, applied research methods and latest renovation and construction works made warm impression on guest.