İspaniyalı alim Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olub
İspaniyanın Alikanta Texnologiya Universitetinin əməkdaşı Jose Joaquin Rodes Roca AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olub.
Qeyd edək ki, ispaniyalı alim astrofizikdir, sıx qoşa rentgen ulduzlar sahəsində çalışır. Hazırda TEMPO Erasmus-Mundus dostluq proqramı əsasında Bakı Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsində bir ay müddətinə fizikanın “Optika” bölməsi üzrə mühazirə və laboratoriya məşğələləri aparır.
Qonaq rəsədxananın teleskopları, laboratoriya avadanlıqları və iş metodları ilə yaxından tanış olub, bir sıra görüşlər keçirib. Eyni zamanda, gələcəkdə aparılacaq elmi əməkdaşlığın istiqamətləri müzakirə olunub.
Rəsədxanada astrofizika sahəsində aparılan elmi işlərin səviyyəsi, tətbiq olunan tədqiqat metodları və son illərdəki yeniləşmə və quruculuq işləri qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Испанский ученый побывал в Шамахинской астрофизической обсерватории
Сотрудник Университета Аликанте Испании Жосе Жоагуин Родес посетил Шамахинскую астрофизическую обсерваторию имени Насреддина Туси НАНА.
Отметим, что испанский учёный является астрофизиком, занимается исследованиями в области тесных двойных рентгеновских звезд. В настоящее время в рамках дружеской программы TEMPO Erasmus-Mundus ученый на биологическом факультете Бакинского государственного университета проводит семинары и лекции по разделу физики «Оптика» сроком на месяц.
Гость ознакомился с телескопами, лабораторным оборудованием и методами работы обсерватории, провел ряд встреч. В то же время были обсуждены научные направления дальнейшего сотрудничества.
Уровень научных работ, проводимых в обсерватории в области астрофизики, применяемые методы исследования, новшества и созидательные работы, осуществляемые в последние годы, оставили у гостя приятное впечатление.