“İslam coğrafiyasında və Azərbaycanda xalq oyunları və meydan tamaşaları” mövzusunda  Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək
16.03.2016 11:54
“İslam coğrafiyasında və Azərbaycanda xalq oyunları və meydan tamaşaları” mövzusunda Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək
15-16 iyul 2016-cı il tarixlərində AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Ədəbiyyat və Folklor institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə “İslam coğrafiyasında və Azərbaycanda xalq oyunları və meydan tamaşaları” mövzusunda  Beynəlxalq Simpozium keçiriləcək.
İslam coğrafiyasını əhatə edəcək simpoziumda bu coğrafiyada yaşayan xalqların ənənəvi mədəniyyəti, mərasim folkloru, oyun və tamaşalarının müxtəlif aspektləri müzakirə ediləcək.
Tədbirdə “İslam coğrafiyasında və Azərbaycanda xalq oyunlarının kökləri, yazılı abidələrdəki izləri və ənənəvi mədəniyyətdəki yeri”, “İslam coğrafiyasında oxşar oyunlar və onların təsviri”, “Xalq oyunları və meydan tamaşaları müxtəlif mədəniyyətlərin dialoqu kontekstində”, “İslam ölkələrində mərasim folklorunun aktual problemləri”, “Oyun personajlarının tipologiyası”, “Müasir cəmiyyətdə sosial-mədəni proseslər və xalq oyunları”, “Xalq oyunlarının elektron resurslarının yaradılması” və s. mövzularda məruzələr dinləniləcək.
Simpoziumda iştirak etmək istəyənlər məqalə və tezislərini mayın 30-dək Təşkilat Komitəsinə göndərə bilərlər.
Təşkilat Komitəsinin ünvanı: Bakı şəh., İçərişəhər, 8-ci Kiçik Qala döngəsi, 31. AMEA Folklor İnstitutu

Состоится Международный симпозиум «Народные игры и площадные спектакли в  географии ислама и Азербайджане»
16.03.2016 11:54
Состоится Международный симпозиум «Народные игры и площадные спектакли в географии ислама и Азербайджане»
15-16 июля 2016 года в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организационной поддержке институтов Литературы и Фольклора пройдет Международный симпозиум «Народные игры и площадные спектакли в  географии ислама и Азербайджане».
На симпозиуме, который охватит  географию ислама, будут обсуждены различные аспекты традиционной культуры, церемониального фольклора, игр и спектаклей народов, живущих на данной территории.
На мероприятии будут заслушаны доклады «Корни народных игр в географии ислама и Азербайджана, их следы на письменных памятниках и традиционных и их место в традиционной культуре», «Схожие игры в географии ислама и их описание», «Народные игры и площадные спектакли в контексте диалога различных культур», «Актуальные проблемы церемониального фольклора в исламских странах», «Типология игровых персонажей», «Социально-культурные процессы и народные игры в современном обществе», «Создание электронных ресурсов народных игр» и другие.
Лица, желающие принять участие в симпозиуме могут представить тезисы своих статей в Организационный комитет до 30 мая.
Адрес Организационного комитета: г. Баку, Ичеришехер, переулок Кичик Гала 8, 31. Институт фольклора НАНА