Azərbaycanda Elmi İrsin Toplanması və Sistemləşdirilməsi Mərkəzinin direktoru Moskvada beynəlxalq konfransda iştirak edəcək
04.04.2016 13:24
6-8 aprel 2016-cı il tarixlərdə Moskvada Rusiya Dövlət Sosial-Siyasi Tarix Arxivi tərəfindən "KLİO-2016" gənc alim və mütəxəssislərin VI Beynəlxalq konfransı keçiriləcək.
“KLİO: Tarixi sənədlər və arxeoqrafiya, arxivşünaslıq və məxəzşünaslıq. Rusiya və ümumi tarixin yeni və ən yeni dövrünün aktual problemləri” mövzusunda keçiriləcək konfransda humanitar profilli gənc alimlər tərəfindən müxtəlif mövzularda aktual elmi problemlərin müzakirəsi nəzərdə tutulub.
2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edildiyini, humanitar sahədə Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikasının əməkdaşlığını nəzərə alaraq "KLİO" konfransının Təşkilat Komitəsi Azərbaycanda Elmi İrsin Toplanması və Sistemləşdirilməsi Mərkəzinin direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Zemfira Hacıyevanı beynəlxalq konfransa dəvət edib. Tədbirdə Z.Hacıyeva “Azərbaycanın  vətəndaş müharibəsi illərində (1936-1939-cu illər) İspaniyadan olan qaçqın uşaqlara dəstəyi - tolerantlıq, humanizm və multikulturalizmin unikal modeli kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək.
Məruzə SSRİ hökumətinin vətəndaş müharibəsi illərində (1936-1939-cu illər) İspaniyaya köməyi və İspaniyadan olan qaçqın-uşaqların "Feliks Dzerjinski" paroxodunda Azərbaycana köçürülməsi haqqında unikal tarixi kino xronikasını əks etdirəcək.

Director of the Center for Acquisition and Systematization of Scientific Heritage of Azerbaijan participates at the international conference in Moscow
04.04.2016 13:24
Russian State Archive of Socio-Political History will host the VI International Conference of Young Scientists and Specialists " Klio -2016", to be carried out on 6-8 April 2016 in Moscow.
"Klio. Historical documents and actual problems of Archeology, archival science and Source Studies. Modern and contemporary times of the Russian and world history" conference is an open platform for discussion of a wide range of topical scientific issues by young scientists in the humanities.
Due to the fact that 2016 declared the Year of Multiculturalism in Azerbaijan, recognizing the need for cooperation of the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan in the humanitarian sphere, the organizing committee of the conference " Klio" invited the Director of the Center for Acquisition and Systematization of Scientific Heritage of Azerbaijan, Doctor of History Sciences Zemfira Hajiyeva will delivered a topic "Assistance of Azerbaijan to refugee children from Spain during the Civil War of 1936-1939 as a unique model of tolerance, humanism and multiculturalism”, which will demonstrate a unique historical documentary - the Soviet government assistance to Spain during the Civil War of 1936-1939 and relocation of Spanish refugee children to Azerbaijan on the ship "Felix Jerjinsky".