Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycanı dəyişmiş on il (2003-2013)” kitabı Polşada çap olunub.
Akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycanın dövlətçilik tarixi, müstəqil ölkəmizin inkişafı və nailiyyətləri, ulu öndər Heydər Əliyevin strateji kursu və Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu daxili və xarici siyasətin müxtəlif aspektləri haqqında Rusiya, Gürcüstan, Türkiyə, Ukrayna, Qırğızıstan, Litva, Rumıniya və başqa ölkələrdə çap edilən müxtəlif kitabların davamı olaraq “Azərbaycanı dəyişmiş on il (2003-2013)” kitabı Rusiya və Rumıniyadan sonra Polşada polyak dilində nəşr olunub.
Akademik Ramiz Mehdiyevin bu kitabında 2003-2013-cü illərdə Azərbaycanda yürüdülən siyasət, ideologiya, iqtisadiyyat, sosial həyat, mədəniyyət və təhsil sahələrində həyata keçirilən mütərəqqi islahatlar, əldə olunan nailiyyətlər, respublikada tətbiq edilən sosial-innovativ idarəetmə mexanizmləri (“ASAN xidmət”) haqqında geniş məlumat verilir.
Müəllif qeyd olunan illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın keçdiyi inkişaf yoluna nəzər salır, dövlətimizin başçısının təşəbbüsü və dəstəyi ilə ölkəmizdə baş verən mütərəqqi dəyişikliklər və həyata keçirilən uğurlu sosial-iqtisadi islahatlardan bəhs edir.
Ölkəmizin bu günü və gələcək inkişafı ilə bağlı qeyd edilən dərin və düşündürücü məqamlar belə deməyə əsas verir ki, bu əsər Azərbaycan haqqında mükəmməl fəlsəfi-siyasi monoqrafiya kimi ən müxtəlif təbəqəyə mənsub xarici oxucuların maraqla tanış olacağı obyektiv və dəyərli mənbədir.
Kitab Polşanın Torun şəhərindəki “Adam Marşalek” Nəşriyyat Evi tərəfindən çap olunub. Əsəri rus dilindən polyak dilinə Anna Yaqlonska və Yan Çixotskiy tərcümə ediblər.
Nəşrin arxa üzündə akademik Ramiz Mehdiyevin həyat və yaradıcılığı ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.

Book dubbed “Ten years that changed Azerbaijan (2003-2013)” by Academician Ramiz Mehdiyev, head of Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, was published in Poland.
As a sequel of Acad. Ramiz Mehdiyev's books on the statehood history of Azerbaiajn, the independent country's development and achievements, national leader Heydar Aliyev’s strategic course and on various aspects of successful domestic and foreign policy by President Ilham Aliyev, which released in Russia, Georgia, Turkey, Ukraine, Kyrgyzstan, Lithuania, Romania and other countries, “Ten years that changed Azerbaijan (2003-2013)" book was published in Polish (in Poland) after Russia and Romania.
Academician Ramiz Mehdiyev’s book provides broad information about progressive reforms carried out in Azerbaijan in 2003-2013, in spheres of politics, ideology, economics, social life, culture and education, including obtained achievements, socio-innovative control mechanisms, applied to the country ("ASAN service").
Author glances at development phases of Azerbaijan under guidance of President Ilham Aliyev during mentioned years, deals with modern changes by initiative and support of the state head, also social-economic reforms.
Thought-provoking moments, regarding the state-of-the-art and future development of our country allow say that, as a perfect philosophical-political monograph on Azerbaijan, this work is an objective and a valuable source for foreign readers, belonging to the most diverse class.
The book was released in the city of Torun in Poland by "Adam Marshalek" Publishing-House. Work was translated from Russian into Polish by Anna Yaqlonska and Ian Chikhotskiy.